brama garażowa
1 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Cechy dobrej bramy garażowej

Brama garażowa musi cechować się przede wszystkim niezwykłą trwałością i solidnością, ponieważ powinna służyć użytkownikowi przez długie lata. Równie ważne jest też, aby charakteryzowała się praktycznością, wygodą w obsłudze, a także ciekawym wykonaniem i wzornictwem. Chociaż jej funkcjonalność jest najważniejsza, atrakcyjny design także ma znaczenie. Jakie jeszcze cechy ma dobra brama garażowa?

Brama garażowa – czym powinna się charakteryzować?

Produkt tego typu musi spełniać pewne normy, które gwarancją jego wydajności przez nawet kilkadziesiąt lat. O czym dokładnie mowa?

  1. Nienaganna solidność – wybierz bramę, która wykonana jest z najlepszej jakości materiałów. Dopasowane sprężyny, trafnie dobrany napęd do wagi oraz odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne, to wyróżniki gwarantujące jej niezawodność. Aby Twoja brama garażowa sprawowała się bez zarzutu, zawsze wybieraj solidne materiały konstrukcyjne, nawet jeśli jej koszt byłby z tego powodu trochę większy. Systematyczna konserwacja także ma decydujący wpływ na trwałość bramy.
  2. Bezpieczeństwo użytkowania – nowoczesna brama oferuje mnóstwo udogodnień mających wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Warto zainwestować w taką, która jest wyposażona w ochronne elementy, czyli: wyłącznik przeciążeniowy, zabezpieczenia w przypadku pęknięcia linki i sprężyny, a także ma bezpieczny kształt panelu, chroniący przed niechcianym przytrzaśnięciem palców. Warto również zaopatrzyć bramę w fotokomórki powodujące, że zamknie się ona samoistnie po określonym czasie.
  3. Wygodne sterowanie – energooszczędny i szybki napęd to gwarancja komfortowej obsługi bramy garażowej. Ograniczenie zużycia prądu ma decydujący wpływ na nadmierny pobór mocy, który generuje spore koszty.
  4. Design – inwestując w praktyczną bramę, postaw także na estetyczny wygląd. Jej kształt powinien wpasowywać się w całość architektoniczną Twojego budynku. Obecnie do wyboru masz bogate wzornictwo i materiały, takie jak stal nierdzewna lub drewniane elementy, które wpływają na oryginalność bramy.

Rodzaje bram garażowych

Na rynku znajduje się kilka odmian bram, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego klienta. Jak mówi specjalista z firmy Jędrplast Gniezno, bramy przesuwane, rolowane lub dwuskrzydłowe, trzeba obowiązkowo dopasować do swoich oczekiwań, ale przede wszystkim do realnych możliwości, jakie daje teren.

Brama przesuwana nie zajmuje dużo miejsca na posesji, lecz wymaga szerokiego ogrodzenia o długości równej szerokości bramy oraz tzw. przeciwwagi. W dodatku ta odmiana ogranicza ryzyko wypadków poprzez samoistne i gwałtowne zamknięcie się wrót w przypadku np. silnego wiatru.

Stawiając na bramę dwuskrzydłową, nie musisz mieć szerokiej działki, jest ona także zazwyczaj tańsza. Jest bardzo wygodna w obsłudze w przypadku wyposażenia w automatykę.  Zajmuje jednak więcej miejsca na samej posesji, dlatego nie każdy ma warunki do montażu takiej bramy.

Brama rolowana to opcja, która zajmuje zdecydowanie najmniej miejsca. Wyposażona w automatykę i odpowiednio konserwowana, sprawuje się nienagannie przez wiele lat. Niestety, wiele osób uważa, że wygląda mniej reprezentacyjnie. Niezależnie od opinii, jej funkcjonalność niczym nie ustępuje bramom przesuwanym i dwuskrzydłowym.

Wybierając idealną bramę, zawsze kieruj się podstawowymi wymogami: musi być ona solidna, bezpieczna, mieć wygodne sterowanie i korzystnie prezentować się wizualnie. W ten sposób wybierzesz dla siebie doskonały produkt.