sufit podwieszany
13 lipca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Budowa sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane cieszą się popularnością wśród projektantów nowych wnętrz jak i w nowych aranżacjach istniejących już obiektów. Można je z powodzeniem stosować w budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych i przemysłowych. To nie tylko znane wszystkim płyty gipsowo-kartonowe, to również sufity drewniane, metalowe czy wzmocnione powłoką szklaną.

Charakterystyka i zalety

Budowa sufitu podwieszanego posiada szereg zalet: szybki montaż, łatwa regulacja odległości od stropu, elastyczne możliwości montażu oświetlenia, ułożenia materiału izolacyjnego (izolacja termiczna i akustyczna). Między sufitem podwieszanym a stropem można poprowadzić mało estetyczne instalacje, na przykład przewody klimatyzacji czy elementy instalacji ogrzewania powietrznego, mówi ekspert z Europejskiej Grupy Zakładowej z Wrocławia. Nie musimy wykańczać stropu w nowym mieszkaniu przed montażem sufitu podwieszanego, a w przypadku remontu starego – nie musimy na przykład usuwać niemodnych kasetonów czy paneli sufitowych. Sufity z płyt GK możemy pomalować na dowolny kolor. Sufity drewniane wykonuje się z litych desek, płyt fornirowanych lub lakierowanych – możemy nadać wnętrzu ciepły wygląd lub modny, chłodny skandynawski klimat. Sufity metalowe z różnymi perforacjami świetnie wyglądają budynkach handlowych, usługowych czy w biurach. Natomiast płyty z powłoką szklaną to hit dla fanów nowoczesnego designu, mogą mieć całkowicie gładką lub zmatowioną powierzchnię, która przypomina szkło lub pleksi.

Technologia montażu

Do każdego rodzaju płyt znajdziemy bez problemu odpowiednie elementy mocujące. Producenci zwykle wskazują, w jaki sposób je montować. Przybliżymy budowę typowego sufitu podwieszanego. Do ścian montujemy profile przyścienne UD, na którym następnie opieramy końce rusztu nośnego z profili CD. To do niego przykręcane są płyty, które mogą być jedno lub dwuwarstwowe. Rozstaw profili rusztu zależy od grubości płyty oraz kierunku montażu. Montaż poprzeczny to taki, gdzie profile są prostopadłe do długości płyt. Montaż podłużny natomiast, gdzie profile są równoległe do długości płyt sufitu podwieszanego. Płyty przytwierdzamy do profili wkrętami samonawiercającymi. W przypadku płyt GK, rozstaw wkrętów to około 20 cm. W przypadku cięższych płyt, należy sugerować się zaleceniami producenta. Ruszt powinien być zamocowany do sufitu za pomocą wieszaków.