14 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Budowa okien dachowych

Dobre okna dachowe zbudowane są z solidnej ościeżnicy, kołnierza, ciepłych szyb zespolonych oraz trwałych okuć okiennych. Nie opłaca się oszczędzać na jakości okien, ponieważ przekłada się ona nie tylko na wzrost kosztów ogrzewania, ale także na ich krótszy okres użytkowania. Sprawdź, jakie elementy decydują o wartości okien dachowych.

Najważniejsza jest ościeżnica

Ościeżnice okienne produkuje się przede wszystkim z drewna i PVC. To bardzo ważny element każdego okna, nie tylko tego dachowego, dlatego musi być trwała i solidna, aby nie uległa wypaczeniu. Ościeżnice drewniane powstają z wysokogatunkowego drewna, jest to najczęściej sosna lub świerk I klasy. Drewno impregnuje się, a ramy ościeżnic wykańcza lakierem poliuretanowym lub akrylowym. Dzięki temu, są odporne na działanie warunków atmosferycznych, wilgoci i grzybów.

Ościeżnice z PVC to zazwyczaj profile trzy lub pięciokomorowe, które wzmocnione są dodatkowo stalowym rdzeniem, usztywniającym okna. Ramę okna i ościeżnicę zabezpiecza się od zewnętrznej strony dodatkowym oblachowaniem osłonowym. Oblachowanie wykonuje się z blachy aluminiowej pokrytej poliestrem, blachy tytan-cynkowej lub miedzianej. Pozwala to zabezpieczyć ramę okna i ościeżnicę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak: wiatr, deszcz, śnieg czy promienie UV.

Szyba

Szyby w oknach dachowych nie różnią się od tych w oknach osadzanych w ścianach. Ważne jest, żeby zapewniały komfort cieplny i akustyczny w pomieszczeniach, nie blokując przenikania do wnętrza światła. W oknach dachowych montuje się z reguły szyby zespolone jednokomorowe. Składają się z dwóch tafli szkła oddzielonych aluminiową ramką dystansową. Obie szyby są hermetycznie zamknięte w tzw. pakiecie szybowym

Dla bezpieczeństwa, zewnętrzną taflę można wykonać ze szkła hartowanego, które jest nawet 7 razy bardziej wytrzymałe i odporne na zginanie niż zwykłe. W przypadku okien dachowych to dość istotne, ponieważ mogą być narażone na opady gradu albo zerwane gałęzie. Jeśli chcemy zabezpieczyć dom przed złodziejami, możemy zdecydować się na szybę antywłamaniową. Powstaje z grubszego i bardziej wytrzymałego na uderzenia szkła, dlatego utrudni dostęp do wnętrza potencjalnym intruzom.

Okucia w oknach dachowych

Nie mniej ważny elementem okien dachowych są okucia, bez nich nie otworzysz ani nie zamkniesz okna. To od rodzaju okucia zależy sposób otwierania okna – czy będzie ono obrotowe, uchylne, czy wysokościowe. W przypadku okuć ważna jest ich jakość, ponieważ jest to zakup na długie lata.

Nawiewniki w oknach dachowych

Nawiewniki to mechanizm do nawiewu powietrza, który jest niezbędny do prawidłowego działania wentylacji w pomieszczeniach. Ich zamontowanie pozwala wpuścić do wnętrza, świeże czyste powietrze. Okna dachowe mają nawiewniki zamontowane przeważnie w górnej części ramy. Przepływ powietrza przez nawiewniki można regulować ręcznie albo automatycznie.

Kołnierz okna dachowego

Na koniec opiszemy element okna dachowego, którego, co ciekawe nie sprzedaje się w komplecie z samym oknem. Jest on oferowany osobno, ponieważ musi być dostosowany do rodzaju pokrycia dachowego. Kołnierz, o którym mowa, jest bardzo ważny, ponieważ umożliwia stworzenie szczelnego połączenia okna z połacią dachową. Kołnierze wykonuje się z miedzi, aluminium lub tytan-cynku.

-Kołnierze oferowane są w rozmaitych kolorach, aby łatwo można je było dostosować do koloru dachu. Podczas wyboru kołnierza, najważniejszy jest jednak nie kolor, tylko rodzaj pokrycia. Inne kołnierze pasują do pokryć płaskich, a inne do dachu z blachy albo dachówki karpiówki. Musimy o tym bezwzględnie pamiętać, bo w przeciwnym razie będziemy musieli zwracać niepasujący kołnierz do sklepu – wyjaśnia pracownik firmy Serwis Dach z Gdańska.