18 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Budowa kotłów centralnego ogrzewania
5 (100%) / 1 głosów

Budowa kotłów centralnego ogrzewania

Kotły centralnego ogrzewania to serce każdego układu grzewczego domu. Od wielu lat utrzymuje się tendencja do wykorzystywania w polskich domostwach urządzeń do spalania paliwa stałego, takiego jak węgiel, drewno czy ekogroszek. Kotły przystosowane do zasilania takimi materiałami dzieli się zazwyczaj na dwie kategorie: górnego oraz dolnego spalania. Czym się one różnią między sobą? Przede wszystkim budową, która ma znaczący wpływ na ich wydajność oraz komfort obsługi.

Kotły górnego spalania

Ten kotły stanowią znaczącą większość na rynku – około 75% wszystko urządzeń grzewczych. Co stoi za tak dużą popularnością? Nietrudno zgadnąć – jest to bardzo prosta konstrukcja, która sprawia, że wyprodukowanie takiego sprzętu nie wymaga stosowania nowoczesnych technologii, ani dużych nakładów finansowych, co przekłada się na niską cenę detaliczną.

Z tego samego powodu kotły rzadko się psują, przez co nie generują dużych kosztów eksploatacyjnych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Polspaw, która już od 1975 roku zajmuje się produkcją urządzeń grzewczych.

Kolejnym niewątpliwym plusem tych urządzeń jest fakt, że mogą być wykorzystane do spalania wszelkiego rodzaju paliwa stałego. Z drugiej strony odznaczają się one niską efektywnością oraz potężnym kopceniem. Ich serce jest komora spalania, połączona z komorą zasypową. Paliwo spalane jest na stałym ruszcie, zaś ciepło powstające w wyniku tego procesu odprowadzane jest przez zazwyczaj dwa ciągi spalania.

Kotły dolnego spalania

Wysoka cena oraz pewne ograniczenia w stosunku do spalanego paliwa sprawiają, że kotły tego rodzaju cieszą się mniejszą popularnością. Jednakże warto zwrócić uwagę nie na sam koszt zakupu kotła, ale również na generowane przez niego koszty ogrzewania – te są bowiem dużo niższe, niż w przypadku urządzeń opisanych w pierwszym akapicie. Jest to wynikiem większej dużo efektywnością spalania. Krótko mówiąc: z tej samej porcji paliwa jesteśmy w stanie otrzymać więcej ciepła przez dolne spalanie, niż przez spalanie górne. Są one ponadto znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. W przeciwieństwie do kotłów górnego spalania mogą mieć ruchomy ruszt ze stali lub żeliwa albo tzw. ruszt wodny, montowany na stałe. Inna jest również konstrukcja i sposób działania komór – spalanie w nich może zachodzić na tylnej ścianie komorze zasypowej lub w komorze spalania znajdującej się z tyłu. Ponadto wyposażone są one w od dwóch do trzech ciągów spalin.