Budowa domu
22 kwietnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Budowa domu. Od czego trzeba zacząć?

Jeśli masz już działkę budowlaną, na której planujesz wznieść własny dom, przed tobą prawdopodobnie kilka miesięcy wytężonej pracy. Oczywiście, dziś mało kto próbuje budować dom własnymi siłami i z pomocą przypadkowych fachowców. Zdecydowanie najwygodniejszym i najpewniejszym sposobem jest zaangażowanie doświadczonej firmy budowlanej o ugruntowanej renomie na rynku. Jednak nawet w takim przypadku inwestor powinien trzymać rękę na pulsie.

Chociaż w dzisiejszych czasach budowa domu jest tańsza i łatwiejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu, efektami przedsięwzięcia można cieszyć się najwcześniej kilka miesięcy po rozpoczęciu robót. Sprawdźmy, co będzie trzeba zrobić, zanim w ogóle zaczniemy kopać fundamenty.

Projekt budowlany i niezbędne formalności

Najnowsze zmiany w polskim prawie są niewątpliwie dobrą nowiną dla inwestorów prywatnych. Od 2019 roku do rozpoczęcia budowy domu nie zawsze potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W jakich sytuacjach wystarczająca będzie milcząca zgoda starosty?

Od stycznia bieżącego roku inwestorzy, którzy chcą wznieść dom jednorodzinny, mogą zrealizować projekt na podstawie zgłoszenia zamiaru budowy. Zwracamy tutaj uwagę na słowo jednorodzinny. Chcąc wybudować dom typu bliźniak czy budynek w zabudowie szeregowej, wciąż musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę – podpowiada nasz rozmówca z firmy RS-DOM.

Zgłaszając projekt budowy w urzędzie, trzeba brać pod uwagę ewentualność protestu starosty. W ciągu 30 dni od zgłoszenia starosta może sprzeciwić się realizacji budowy, jeśli np. projekt jest niezgodny z postanowieniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Oznacza to, że nawet jeśli inwestor kupuje gotowy projekt domu, architekt musi poddać go adaptacji zgodnie z wymogami MPZP. Ponadto ważne jest, by obszar oddziaływania budynku nie wykraczał poza działkę inwestora.

Budowa domu od podstaw

Jeżeli uzyskałeś już milczącą zgodę lokalnych władz na realizację projektu lub udało ci się uzyskać pozwolenie na budowę, czas zająć się pracami w terenie. Na początku trzeba będzie wyrównać działkę. Kolejnym etapem będzie wizyta geodety, który wytyczy obrys domu na działce. Dopiero na tej podstawie można rozpocząć kopanie fundamentów.

Chcąc zaoszczędzić sobie problemów, związanych z koordynacją poszczególnych ekip fachowców, warto zatrudnić jedną firmę, która zajmie się kompleksową budową domu. W takim przypadku kierownik budowy jest w stanie zsynchronizować poszczególne etapy prac w taki sposób, by unikać przestojów. Wykopanie dołów i wylanie fundamentów to przecież dopiero początek przygody z budową domu.