24 lipca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Budowa detektorów gazu

Detektory gazu to urządzenia, które potrafią uratować życie. Powinny być wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość pojawienia się w wysokim stężeniu gazu zagrażającego zdrowiu lub nawet życiu. Gdzie najczęściej są one stosowane? W jaki sposób małe elektroniczne urządzenie może wykryć nadmiar danego gazu w atmosferze? Dowiedz się, jak działają detektory gazów.

Gdzie stosuje się detektory gazu?

Detektory gazów występują w wielu rodzajach. Różnią się tym, jakie substancje wykrywają, dokładnością wykrywania oraz mechanizmem, na jakim się ono opiera. Wyróżniamy więc m.in. detektory czadu oraz propanu-butanu lub np. detektory oparte na ogniwie elektrochemicznym lub podczerwieni.

Wybór odpowiedniego detektora gazu powinien być podyktowany tym, jak dokładnego urządzenia potrzebujemy oraz w jaki sposób chcemy kontrolować stan instalacji. Jeżeli monitorowanie gazociągów odbywa się nieprzerwanie, a źródło wycieku musi być dokładnie znane – czyli np. w zakładach przemysłowych – dobrym wyborem może okazać się wizualny detektor gazu bazujący na rejestrowaniu obrazu w podczerwieni. Na potrzeby gospodarstwa domowego lepszy będzie detektor wykorzystujący ogniwo elektrochemiczne – i właśnie ten typ opiszemy niżej.

Detektory gazu oparte na ogniwie elektrochemicznym

Poszczególne gazy różnią się od siebie budową cząsteczkową, a w związku z tym przejawiają inne właściwości fizyczne i chemiczne. Właśnie te różnice wykorzystują detektory gazów, w których najważniejszym elementem jest ogniwo elektrochemiczne. Mają je np. detektory czadu (tlenku węgla).

W przypadku tych wykrywaczy na elektrodzie ogniwa dochodzi cały czas do reakcji utleniania tlenku węgla. Występuje on w niewielkich ilościach w powietrzu. Natężenie prądu w urządzeniu jest proporcjonalne do ilości utlenianego tlenku węgla. Jeżeli jego ilość zaczyna rosnąć, oznacza to, że gdzieś w pomieszczeniu doszło do wycieku tego niebezpiecznego gazu. Kiedy jego stężenie przekroczy normy, urządzenie zaczyna alarmować domowników przenikliwymi dźwiękami, a oni mogą odpowiednio szybko zareagować i ocalić życie.

Detektory to prosty i niedrogi sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa przed niewidzialnym i niewyczuwalnym niebezpieczeństwem, jakim są trujące gazy. Wykrywacze oraz części do nich są dostępne na www.elektryk.pl.