Odpływ w zlewie
12 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Brzydki zapach z szamba – jak mu zaradzić?

Wiele osób boryka się z problemem nieprzyjemnych zapachów, których źródłem jest kanalizacja.  Rzeczywiście, może być to wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza kiedy zapach ten utrzymuje się w łazience czy innych częściach domu. Jak rozwiązać ten problem i czy da się zaradzić mu zanim się rozwinie?

Jak sprawić, żeby problem nigdy nas nie dotknął? Rozwiązanie jest proste, należy zainteresować się tematem już na etapie budowy lub zakupu domu.  Wówczas, w przypadku zakupu, należy oczywiście sprawdzić stan szamba, oraz co bardzo ważne, jeżeli chcemy uniknąć wnikających do domu przez kanalizację brzydkich zapachów, upewnić się, czy zbiornik na szambo posiada kominek – specjalny wylot, który pozwalały na ulatnianie się zapachów. Jeżeli go nie ma, bardzo prawdopodobne, że pod wpływem ciśnienia wszystkie zapachy, nie znajdując innego ujścia, będą wędrowały z powrotem.

Jeżeli jesteśmy dopiero na etapie budowy domu, bądź po prostu chcemy wybudować szambo, powinniśmy zainteresować się ofertą firm, wykonujących profesjonalne usługi na wysokim poziomie, na przykład Pablox – firma ta działa na terenie całego kraju, oferując możliwość budowy zarówno szamba, jak i innych zbiorników. Zminimalizuje to szansę na wadliwie wykonane szambo, a co za tym idzie – możliwość pojawienia się uciążliwego problemu z nieprzyjemnym zapachem.

Jak pozbyć się zapachu z rur?

Co jednak w przypadku, gdy nie mamy możliwości przeprowadzenia remontu szamba? Wtedy musimy próbować innych sposobów na rozwiązanie istniejącego problemu, zarówno z zapachem wewnątrz domu, jak i tym, roztaczającym się w ogrodzie, wokół zbiornika, przybierającym na sile w miarę zapełniania się szamba.

W domu ważne jest aby na bieżąco dbać o czystość łazienki, regularnie czyścić odpływy i nie dopuszczać do ich zapychania się – osadzające się odpady, takie jak ludzkie włosy, brud, drobnoustroje również mogą być jedną z przyczyn brzydkiego zapachu wydobywającego się z rur.

Co jednak zrobić z zapachem, unoszącym się w pobliżu szamba na zewnątrz budynku? Nawet, gdy nie jest aż tak uciążliwy, jak ten w domu, to zdecydowanie może popsuć humor, przeszkadzając w spokojnym popołudniu spędzanym z rodziną w ogrodzie, czy co gorsza, utrzymującym się potem na wieszanym na zewnątrz praniu.  Na to również jest łatwe rozwiązanie – istnieją specjalne preparaty, stworzone właśnie w tym celu, które można zakupić niemalże w każdym sklepie ogrodniczym, budowlanym czy po prostu przez Internet. Zawierają one enzymy i kultury bakterii, które neutralizują nieprzyjemny zapach wydobywający się z szamba, przyspieszając jego rozkład oraz powodując jego rozcieńczenie, co również jest dużym plusem przy opróżnianiu zbiornika.  Wystarczy po prostu dodać odpowiednią ilość preparatu do szamba, oczywiście kierując się wskazaniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu.