1 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Bramy garażowe – który system otwierania wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju bramy garażowej do swojego domu jest bardzo ważny, ponieważ to od niej będzie zależało nasze bezpieczeństwo, estetyka domu, komfort użytkowania, a także, o czym niewiele osób zdaje sobie sprawę, bilans energetyczny całego budynku. Obecnie klienci wybierający bramę garażową mogą wybierać spośród 4 najpopularniejszych rodzajów bram – bram uchylnych, bram rozwieralnych, bram rolowanych, a także najczęściej wybieranych bram segmentowych. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje bram?

Bramy rozwieralne

Zaczniemy od opisu najstarszego, a przy tym najtańszego rodzaju bram garażowych, tzn. od bram rozwieralnych. Bramy cechują się zdecydowanie najprostszą konstrukcją, którą można porównać do konstrukcji drzwi. Bramy rozwieralne są dostępne w dwóch wariantach – jedno- lub dwuskrzydłowych. Mechanizm działania jest niezwykle prosty i polega na otwieraniu i zamykaniu umieszczonych w ościeżnicy skrzydeł bramy. Tego typu bramy najczęściej są wykonane ze stalowej blachy ocynkowanej T10. Bramy te, pomimo niskiej ceny, dziś są już niezwykle rzadko wybierane, ponieważ wymagają posiadania odpowiednio dużej ilości miejsca na podjeździe. Dużym ograniczeniem tych bram jest także brak możliwości ich automatyzacji.

Bramy uchylne

Drugim wartym omówienia rodzajem bram garażowych są bramy uchylne. Te bramy również są stosunkowo tanie, jednak zdecydowanie stanowią bardziej funkcjonalne rozwiązanie niż bramy rozwieralne. Skrzydło bramy uchylnej porusza się na rolkach umieszczonych na suficie wewnątrz garażu. Podczas otwierania bramy około 1-1,5 m skrzydła wysuwa się na zewnątrz garażu, dlatego do zainstalowania takiej bramy potrzebujemy mniej więcej tyle wolnego miejsca na podjeździe. Drugie ograniczenie jest związane z umiejscowieniem całej konstrukcji bramy na suficie w garażu. Z tego względu musimy dobrze rozplanować przestrzeń wewnątrz, tak aby np. oświetlenie umieścić na ścianach. Zaletą tego typu bram garażowych jest możliwość ich automatyzacji.

Bramy rolowane

Trzeci rodzaj omawianych bram garażowych to bramy rolowane, które stanowią już nowoczesne rozwiązanie. W pełni zautomatyzowane bramy rolowane, nie potrzebują dodatkowej przestrzeni na podjeździe, ani wewnątrz garażu, co daje nam znacznie więcej możliwości aranżacji wnętrza. Wykonana z wysokiej jakości aluminium brama, chowa się wewnątrz umieszonej na zewnątrz lub wewnątrz garażu skrzynki. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie.

Bramy segmentowe

Na koniec zostawiliśmy najbardziej popularny obecnie rodzaj bram garażowych. Bramy segmentowe mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim są zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze oraz pozwalają na uzyskanie najlepszych parametrów izolacji termicznej i akustycznej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy MKS z Wrocławia, która specjalizuje się w sprzedaży o montażu okien, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych oraz bram garażowych: Bramy segmentowe są najbardziej optymalnym wyborem bez względu na to ile posiadamy miejsca na podjeździe oraz wewnątrz garażu. Ich konstrukcja opiera się połączonych ze sobą panelach, wypełnianych pianką poliuretanową. Otwierane pionowo do wewnątrz garażu, stanowią idealne połączenie zalet wszystkich innych rodzajów bram garażowych. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania wielu różnorodnych wariantów wzornictwa.