19 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Brama samonośna czy brama uchylna?

Decyzja o budowie ogrodzenia systemowego znacznie ułatwia i przyspiesza realizację inwestycji. Na rynku dostępna jest szeroka gama eleganckich, a jednocześnie solidnych ogrodzeń palisadowych i panelowych z dopasowanymi do nich bramami. Najlepsze systemy sprzedawane są zwykle w dwóch wersjach: z bramą samonośną (przesuwną) i uchylną. Którą z nich wybrać?

Ogrodzenie z bramą uchylną

To tradycyjne rozwiązanie sprawdzi się, jeśli za bramą mamy długi podjazd, umożliwiający pełne otwarcie skrzydeł w kierunku posesji. Wybór bramy uchylnej pozwala na umiejscowienie wjazdu na dowolnym odcinku ogrodzenia, nawet na skraju działki. Co ważne, otwarte skrzydła w żaden sposób nie kolidują z furtką – możliwe jest jednoczesne korzystanie z wejścia i wjazdu na podwórze. Niestety, montaż bramy uchylnej nie jest możliwy, jeżeli wjazd prowadzi mocno pod górę. Pewnym ograniczeniem może być też szerokość wjazdu; skrzydło nie może być zbyt ciężkie, w związku z czym nie powinno być bardzo długie.

Ogrodzenie z bramą samonośną

Bramy samonośne nie bez powodu nazywane są też przesuwnymi – podczas otwierania i zamykania bramy jej skrzydło przesuwa się po szynie zamocowanej wzdłuż ogrodzenia. A to oznacza, że do montażu takiej bramy potrzebujemy wystarczająco długiego ogrodzenia. Bardzo ważne jest, by teren na tym odcinku był równy – wszelkie wzniesienia uniemożliwią działanie bramy samonośnej. Kolejna istotna kwestia to umiejscowienie furtki; jeśli skrzydło bramy przesuwa się w lewo, wejście dla pieszych musi znajdować się po jej prawej stronie.

Automatyczne otwieranie bramy

Zarówno modele uchylne, jak i samonośne mogą być obsługiwane za pomocą automatyki do bram. Decydując się na bramę uchylną, trzeba mieć na uwadze większe ryzyko uszkodzenia mechanizmu podczas użytkowania w niesprzyjających warunkach pogodowych. Dlatego bardzo ważny jest wybór rozwiązania dopasowanego do wagi obsługiwanych elementów. Systemy automatyki lepiej sprawdzają się w bramach samojezdnych, gdzie mechanizm jest też łatwiejszy do ukrycia, co dodatkowo podnosi estetykę ogrodzenia.

Decyzja o montażu konkretnego rodzaju bramy powinna być podyktowana warunkami panującymi na działce. Nierzadko o wyborze konkretnego typu przesądza ukształtowanie terenu przy wjeździe na posesję. W ofercie TCS Ogrodzenia ze Szczecina znajdziesz systemy ogrodzeniowe z bramami uchylnymi i przesuwnymi oraz rozwiązania z zakresu automatyki. W razie potrzeby specjaliści służą doradztwem w zakresie doboru bram oraz ich dodatkowego wyposażenia.