21 czerwca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Bloczki keramzytowe – nowoczesny materiał budowlany o wielu zaletach

Keramzyt to materiał budowlany zyskujący coraz większą popularność w naszym kraju. Wynika to z wielu różnorodnych walorów tego tworzywa. Do budowy domów wykorzystuje się pustaki keramzytowe o doskonałych parametrach fizycznych i chemicznych. Czym jest keramzyt i dlaczego jego wykorzystanie w budownictwie to dobry pomysł?

Szybko i nowocześnie

W Polskim budownictwie oraz częściej wykorzystuje się nowatorskie rozwiązania, które na świecie już dawno zyskały uznanie. Podobnie jest z bloczkami keramzytowymi. Są to elementy budowlane składające się z kruszywa wypalanego w ponad 1000 stopni Celsjusza z gliny ilastej. Można je nabyć w postaci wielkogabarytowych części, które zespala się ze sobą. W ten sposób sprawnie i szybko powstaje nowy budynek, jednakże szybkość ukończenia budowy nie jest jedyną zaletą materiału, jakim są pustaki keramzytowe.

Trwały i przyjazny mieszkańcom dom w kilka tygodni

Budowa domu czy innego obiektu w sposób tradycyjny, może rozciągać się się na wiele miesięcy, między innymi ze względu na niewielkie elementy używane do jej tworzenia. Bloczki keramzytowe są duże, więc całość przedsięwzięcia posuwa się szybkim tempem do przodu. To rozwiązanie dla osób, które pragną mieć nowy dom w stanie surowym nawet w zaledwie cztery tygodnie. Kolejną ogromną zaletą materiału jest trwałość oraz odporność na nieprzyjazne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcze, mróz czy śnieg. Dzięki pustakom keramzytowym powstają domy odpowiednie dla osób wrażliwych na patogeny powodujące alergię, na przykład pleśń czy zarodniki grzybów. Dzięki swoim właściwościom keramzyt zapobiega ich namnażaniu.

Domy z bloczków keramzytowych charakteryzują się równie dźwiękochłonnością. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie panowała błoga cisza, ponieważ ściana z keramzytu oddziela mieszkańców od dokuczliwych dźwięków z ulicy znacznie skuteczniej niż jakikolwiek inny materiał. Dodatkowo tworzywo jest odporne na ogień, więc automatycznie zmniejsza się prawdopodobieństwo zniszczenia domu w pożarze. Wygoda zastosowania pustaków keramzytowych w budownictwie wynika również między innymi z tego, że materiał jest dostarczany na plac budowy z już wyciętymi miejscami na okna i drzwi. To znacznie ułatwia prace budowlane oraz, jak wspomniano wcześniej, bardzo je przyspiesza. Warto także wspomnieć o ciekawej właściwości materiału, który jest dość gładki od strony, która jest stosowana do wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu nie ma potrzeby mocnego tynkowania ścian. Wystarczy tylko delikatnie je zagipsować i już są gotowe do malowania.

Podsumowując, keramzyt jest doskonałą alternatywą w budownictwie, na przykład dla takiego tworzywa jak beton. Jego parametry pozwalają na tworzenie budynków nie tylko jedno, ale także kilku kondygnacyjnych. Bloczki keramzytowe mają odpowiednią wytrzymałość, ale są także lżejsze od elementów betonowych, dzięki czemu znacznie odciążona jest konstrukcja budynku. Dodatkowo taki system budowy pozwala zaoszczędzić na zaprawie murarskiej, której trzeba zużyć znacznie mniej.

Artykuł poleca producent bloczków keramzytowych firma Uciechowski