blat marmurowy
20 stycznia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Blat marmurowy w kuchni – wady i zalety

Planując wymianę mebli, wielu inwestorów stawia zarówno na funkcjonalność, jak i estetyczny design podkreślający osobiste preferencje oraz gust. Również w przypadku poszczególnych elementów, takich jak blat, wiele osób zastanawia się nad wyborem produktu, który nie tylko ładne wygląda, ale charakteryzuje się również najwyższą możliwą jakością.

Rodzaje materiałów wykorzystywanych do produkcji blatów kuchennych

Na rynku można spotkać się z blatami różnego typu. Urządzając kuchnię, może się okazać, że stoimy przed nie lada wyzwaniem, ponieważ niektórym materiałom trudno jest połączyć estetyczny wygląd z funkcjonalnością i trwałością wyrobów. Do dyspozycji mamy więc blaty laminowane, które są co prawda tańsze, ale też mniej wytrzymałe. Na takim blacie nie jest możliwe krojenie, ponieważ jego powierzchnię łatwo porysować. Tego typu uszkodzeń nie da się jednak naprawić, więc w przypadku wystąpienia problemów trzeba cały blat wymienić na nowy. Modne są chociażby blaty drewniane. Ich zaletą jest to, że można je bez problemu dociąć na wymiar, jednak nie są zbyt odporne na wysokie temperatury, a gorący rondelek może zostawić na nich ślad. Na rynku dostępne są też blaty kamienne, a wśród nich chociażby granit czy marmur, które to oferują specjalistyczne firmy takie jak na przykład Zakład Kamieniarski Stanisława Guzika. Tego typu płyty mają praktycznie same zalety. Są one bowiem niezwykle wytrzymałe, trwałe i odporne na wysokie temperatury, a do tego nawet jeśli zdarzy nam się lekko zarysować ich powierzchnię, można to naprawić poprzez jej wypolerowanie. Możemy również kupić blat z kamienia syntetycznego. Ich zaletą jest na pewno to, że są łatwe do czyszczenia, jednak wzory często się powtarzają, przez co taki blat nie jest niestety zbyt oryginalny.

Wady i zalety blatu marmurowego

Bez wątpienia wadą blatów kamiennych, a w tym marmurowych jest ich cena. Należy przeznaczyć sporą kwotę pieniędzy, aby cieszyć się nie tylko wyglądem, ale i niezwykłą funkcjonalnością tego materiału. Trzeba pamiętać, że zakup płyty tego typu to inwestycja na długie lata, marmur jest bowiem bardzo trwałym kamieniem. Każdy jest niepowtarzalny, więc nie ma tutaj mowy o takich samych wzorach. Dodatkowo kolor kamienia możemy dobrać pod wystrój kuchni – do wyboru są właściwie wszystkie barwy, m.in. biel, czerń, zieleń, róż, czerwień czy żółć. Należy zwrócić uwagę na to, że marmur jest naturalnym minerałem, tak więc kolor ten nie będzie taki sam we wszystkich jego miejscach. To kamień odporny na wilgoć i ścieranie, a co najważniejsze, bardzo wolno się nagrzewa, jest więc idealnym materiałem, który można zastosować jako blat przy kuchence gazowej.

Ze względu na swoje właściwości marmur znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kuchni. To materiał, który doskonale sprawdza się również w łazience. Jego przycięcie oraz montaż możliwy jest tylko przy użyciu specjalistycznych narzędzi, dlatego tego typu czynności warto zlecić do wykonania kamieniarzowi takiemu jak Stanisław Guzik.