home office
16 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Biuro w domu. Jak umeblować home office?

Wiele osób pracuje dziś zdalnie lub w formie hybrydowej. A to wyzwoliło nowe potrzeby, zwłaszcza jeśli chodzi o aranżowanie domowego miejsca do pracy. Coraz więcej osób poważnie myśli o urządzeniu własnej domowej przestrzeni do wykonywania obowiązków zawodowych na odległość. W co warto zainwestować na początek? Bez jakich mebli trudno wyobrazić sobie home office?

Element obowiązkowy – biurko

Podstawowym elementem wyposażenia każdego domowego biura jest biurko. Ale nie byle jakie. Powinno być solidne, mieć odpowiednie wymiary i zapewniać określoną funkcjonalność.

Niektóre osoby rezygnują z biurka i korzystają z wyspy kuchennej, stołu jadalnianego lub nawet z toaletki. To błąd, bo wówczas przestrzeń prywatna – mieszkalna łączy się z obowiązkami typowo biurowymi. Wielu psychologów wskazuje na konieczność oddzielenia tych dwóch sfer życia choćby w tak symboliczny sposób jak zakupienie specjalnego mebla. Jeśli więc klient dysponuje miejscem w domu, naprawdę warto zainwestować w dobrej jakości biurko – przekonuje specjalista z firmy GRUPA TRAMS.

Jak je dobrać? Jeśli pracujesz z dużym monitorem, uwzględnij jego obecność na blacie. To samo dotyczy różnej maści dokumentów i książek, nad którymi być może musisz pracować na bieżąco. Wszystko to powinno mieścić się właśnie na biurku, a nie na Twoich kolanach.

Wygodny fotel do pracy

Kolejnym obowiązkowym akcesorium w gabinecie jest wygodny fotel. „Wygodny”, czyli regulowany, wykonany z wytrzymałych materiałów, o stabilnej konstrukcji, z optymalnym podparciem pleców i ich poszczególnych odcinków.

Idealnie, jeśli takie siedzisko jest na kółkach. Zwiększa to funkcjonalność mebla i powiększa mobilność. Przydaje się to zwłaszcza wówczas, gdy pracownik często przemieszcza się na przykład między biurkiem a drukarką.

Meble do przechowywania dokumentów (i nie tylko)

Inną grupę mebli przeznaczonych do home office tworzą różnego rodzaju komody biurowe i regały zaprojektowane z myślą o przechowywaniu teczek, segregatorów i arkuszy papieru.

W takich elementach wyposażenia spokojnie można też schować drukarkę lub niewielkich rozmiarów skaner, a także ukryć wszystkie zawodowe akcesoria, które niekoniecznie muszą być na widoku. Mowa na przykład o sprzęcie fotograficznym czy o narzędziach.

Kącik do wypoczynku

Dom to nie biuro – wydawałoby się, że to oczywistość, ale niekoniecznie. Rozwiązania typowo pracownicze niekoniecznie sprawdzą się w przestrzeni, która docelowo powinna kojarzyć się z relaksem i swobodą.

O ile w biurowcu trudno niekiedy zaaranżować strefę do wypoczynku dla pracowników (lub nie ma takiej potrzeby), o tyle warto zaplanować ją w domowym zaciszu – wybierając do tego odpowiednie meble biurowe.

Nawet niewielki stolik kawowy i fotel czy mała sofa mogą odmienić wygląd gabinetu w mieszkaniu lub w domu. W takim miejscu można zrobić sobie 5-cio lub 15-minutową przerwę, przemyśleć jakąś koncepcję, zajrzeć do inspirującej lektury lub po prostu, wypić kawę. Taki chwilowy relaks wpływa na efektywność.