Biopreparaty w przydomowych oczyszczalniach ścieków
20 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Biopreparaty do eksploatacji i konserwacji biologicznych oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, to jedno z najlepszych rozwiązań w sytuacji, kiedy nie można podłączyć się do kanalizacji zbiorczej. Trzeba jednak pamiętać, że każda taka oczyszczalnia bez względu na jej wielkość czy sposób pracy wymaga stosowania substancji wspomagających biologiczne procesy oczyszczania ścieków. Produkty te fachowo nazywane są biopreparatami. Sprawdźmy zatem, jaki wpływ na oczyszczalnie mają biopreparaty?

Jak działają biopreparaty?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje, których zadaniem jest neutralizacja nieczystości płynnych. Choć poszczególne modele różnią się od siebie pod względem konstrukcji, czy wydajności, to cechą wspólną wszystkich biologicznych oczyszczalni jest sposób oczyszczania ścieków. Polega on na rozkładzie nieczystości za pomocą mikroorganizmów, podobnie, jak ma to miejsce w naturze. Jednak w przypadku oczyszczalni proces ten można przyśpieszyć, stosując biopreparaty.

Wśród dostawców tych produktów warto zwrócić uwagę na firmę Bio-Tek ze Stargardu, która prócz dystrybucji wysokiej klasy biopreparatów, świadczy usługi w zakresie profesjonalnego montażu i serwisu przydomowych i przyzakładowych oczyszczalni ścieków. Dodatkowo oferuje wydajne i funkcjonalne systemy zagospodarowania wody deszczowej. Wszystkie proponowane rozwiązania są dopasowane do oczekiwań zamawiającego i w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego

Jakie są zalety stosowania biopreparatów?

Regularne stosowanie sprawdzonych biopreparatów wpływa korzystnie na pracę przydomowych i przyzakładowych oczyszczalni ścieków. To dzięki nim możliwe jest przyśpieszenie biologicznych procesów rozpadu i degradacji szkodliwych substancji oraz rozkładu tłuszczy obecnych w ściekach. Biopreparaty przyczyniają się również do redukcji ilości osadów ściekowych, neutralizacji przykrych zapachów, a także udrażniają instalację kanalizacyjną.

Przy wyborze tych produktów powinno się zwracać uwagę na ich skład i producenta, ponieważ tylko sprawdzone biopreparaty mogą zapewnić pożądane efekty. Warto także pamiętać, że biopreparaty nie tylko usprawniają działanie oczyszczalni, skracając czas oczyszczania nieczystości, ale także konserwują całą instalację, poprzez udrażnianie przewodów kanalizacyjnych, a to właśnie ich zatkanie jest najczęstszym powodem awarii oczyszczalni biologicznych. Sprawność oczyszczalni ma zatem ścisły związek z okresem jej eksploatacji, a ten przy stosowaniu biopreparatów może być wydłużony.