biegunka
20 stycznia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Biegunka u psów – jak zaradzić problemowi?

Biegunka to jeden z najczęstszych objawów dolegliwości układu pokarmowego. Jej przebieg jest bardzo uciążliwy, ale na szczęście jej wystąpienie zwykle nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Co robić, kiedy biegunka dopadnie naszego psa?

Czym jest biegunka i jakie są jej przyczyny?

Biegunka to objaw kliniczny, charakteryzujący się wystąpieniem stolca w postaci płynnej lub półpłynnej, który wydalany jest z większą niż zwykle częstotliwością i w dużych ilościach. Stolec często ma zmienioną barwę, może zawierać krew, śluz lub ropę. Do najczęstszych przyczyn biegunki u psów należą zatrucia pokarmowe, alergie na dany składnik pożywienia, przyjmowane leki lub środki na odrobaczanie. Inne przyczyny to choroby wirusowe lub obecność ciał obcych i pasożytów w układzie pokarmowym.

Jak sobie radzić z biegunką u psa?

Biegunka u psa w wielu przypadkach nie jest powodem do zmartwienia. Jeśli przyczyną jest zatrucie pokarmowe, to wszystkie objawy zwykle ustępują w ciągu 24 godzin. Nie należy jednak lekceważyć biegunki w żadnym wypadku. Przede wszystkim należy zadbać o to, by nasz pupil miał dostateczną ilość wody, bowiem wystąpienie biegunki poważnie zaburza gospodarkę wodną i elektrolitową organizmu. Bez uzupełniania płynów nieuchronnie prowadzi do odwodnienia, a to z kolei może być nawet przyczyną śmierci zwierzęta. Dlatego szczególną opieką w przypadku biegunki należy otoczyć szczeniaki oraz starsze psy.

Istotna w przypadku pojawienia się biegunki jest obserwacja zwierzęcia. Jeśli nie towarzyszą jej inne objawy, takie jak gorączka, osłabienie organizmu, spadek nastroju czy obecność w kale innych substancji (krwi, śluzu), to prawdopodobnie mamy do czynienia ze zwykłym zatruciem, które nie wymaga interwencji lekarskiej. Poza zapewnieniem świeżej wody możemy spróbować podać psu węgiel lub inne środki na zatrucia pokarmowe. Powinniśmy także do czasu ustąpienia biegunki zaprzestać karmienia zwierzęcia – kiedy jego stan się poprawi można podać mu lekkostrawne pokarmy. Wizyta u weterynarza jest koniecznością, jeśli zaburzenia wydalania utrzymują się przez dłuższy czas i towarzyszą im wyżej przedstawione objawy. Są one znakiem, że zwierzę cierpi na chorobę wywołaną przez bakterie lub wirusy, lub zostało zaatakowane przez pasożyta.

Pamiętajmy, że fachowa pomoc jest gwarancją szybkiego powrotu do zdrowia naszego pupila. Z tego powodu warto korzystać z usług profesjonalnych i cieszących się uznaniem lecznic, takich jak Klinika Agro-Wet w Suwałkach.