4 czerwca 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Bezspoinowe pokrycia dachowe. Co to takiego?

Każda konstrukcja dachowa wymaga wykończenia ich przy pomocy odpowiedniego pokrycia, czyli zewnętrznej powłoki, której zadaniem jest chronienie położonych niżej warstw dachu. W sztuce budowlanej w roli pokrycia dachowego powszechnie stosuje się dachówki ceramiczne i blachodachówki, jednak to nie jedyne rozwiązania dostępne na rynku. Alternatywą są tak zwane pokrycia bezspoinowe. Czym się one charakteryzują i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są bezspoinowe pokrycia dachowe?

Minusem tradycyjnych pokryć dachowych, takich jak najpopularniejsze obecnie blachodachówki, jest ich stosunkowo niska szczelność. Pokrywając dach w ten sposób należy liczyć się z faktem, że część wody opadowej, która spadnie na pokrycie, przedostanie się do niższych warstw konstrukcji dachu, narażając na uszkodzenie izolację termiczną oraz więźbę. Wynika to z tego, że między poszczególnymi elementami pokrycia będą powstawać szczeliny. Z tego powodu tradycyjne pokrycia nie mogą być stosowane do wykańczania dachów płaskich, z których woda opadowa nie będzie spływać. Rozwiązaniem problemu są pokrycia bezspoinowe. Są to specjalne emulsje, którymi pokrywa się dach. Płynna konsystencja świeżej powłoki umożliwia nakładanie jej na konstrukcję dachu przy użyciu zwykłych narzędzi malarskich – pędzli lub wałków – bądź agregatu natryskowego. Po nałożeniu emulsja zastyga, tworząc elastyczną, wytrzymałą i jednolitą powłokę. Profesjonalne systemy do wykonania pokryć dachowych znajdziemy w ofercie firmy Alchimica.

Zalety pokryć dachowych

Opisane wyżej rozwiązania posiada wiele istotnych zalet. Najważniejsze z nich to:

  • Łatwa aplikacja – pokrycia bezspoinowe można wykonać przy użyciu zwykłych narzędzi malarskich bądź metodą natrysku, dzięki czemu zakończenie całości prac wykończeniowych można zamknąć w okresie – w zależności do powierzchni dachu – kilku-kilkunastu godzin.
  • Szczelność – jednolita, pozbawiona łączeń powierzchnia pokrycia dachowego w formie emulsji idealnie spisze się na dachach płaskich, które nie odprowadzają wody opadowej tak skutecznie jak dachy spadziste.
  • Świetne parametry użytkowe – gotowe pokrycie dachowe odznacza się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne wynikające np. z nacisku lub ścierania, a także odpornością na czynniki środowiskowe, takie jak wysokie i niskie temperatury, opady, promieniowanie ultrafioletowe
  • Estetyka – bezspoinowe pokrycia dachowe tworzą gładką, kolorową powierzchnię, która podnosi walory wizualne obiektu