Chemia gospodarcza
9 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Bezpieczna chemia gospodarcza, czyli jaka?

Chemii gospodarczej używamy w domu niemal każdego dnia. Płyny do zmywania naczyń, tabletki do zmywarki, proszki do prania, spraye do czyszczenia powierzchni… Zapach czystości unosi się w domu lub mieszkaniu jeszcze przez długi czas. Jednak, czy jest to bezpieczne? I czym jest bezpieczna chemia gospodarcza? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Receptury przyjazne dla człowieka i środowiska

Niezależnie od tego, czy mówimy o jedzeniu, kosmetykach, czy środkach czyszczących, najważniejszym kryterium, które da nam świadomość, czy dany produkt jest bezpieczny, jest jego skład. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że wybieramy bezpieczną chemię gospodarczą, zwróćmy uwagę na to, co znajdziemy na etykiecie opakowania. Podobnie jak w przypadku żywności, im krótszy skład, tym lepiej. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy na opakowaniu znajdują się wszelkie informacje dotyczące składu, bezpieczeństwa stosowania, środków ostrożności oraz sposobu stosowania.

Jeżeli to możliwe wybierajmy środki czyszczące, które oznaczone są certyfikatami bezpieczeństwa stosowania. To gwarancja, że ich receptura jest bezpieczna nie tylko dla człowieka, ale również środowiska naturalnego. Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na to, czy środki są maksymalnie ekologiczne, nawet jeśli jest to tradycyjna chemia gospodarcza, a nie produkty eko. Idą za tym działania firm – w końcu jeśli będą mogli pochwalić się certyfikatem bezpieczeństwa, więcej osób zakupi ich produkt. Środki czystości są wówczas skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla skóry, dróg oddechowych oraz w mniejszym stopniu wywierają wpływ na środowisko.

Sprawdzone marki

Sprawdzone i bezpieczne receptury środków czyszczących to domena głównie znanych marek, którym zależy na jak najlepszym wizerunku. Bezpieczeństwo stosowania przekłada się dla nich bezpośrednio na zysk – nie mogą pozwolić sobie na to, by produkowana przez nich chemia gospodarcza czyniła jakieś szkody. Pomijając kwestie prawne, do których muszą zastosować się producenci, aby ich produkty mogły trafić na rynek, zastosowanie surowców, które są jednocześnie skuteczne i bezpieczne to gwarancja sukcesu danej marki. Dlatego jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, wybierzmy marki, które doskonale znamy i które są obecne na rynku od wielu lat. Nie znaczy to, że należy omijać nowości. Jeśli jednak mamy do wyboru chemię gospodarczą niewiadomego pochodzenia oraz sprawdzony produkt, zdecydowanie wybierzmy ten drugi.

Zwłaszcza że szeroki wybór chemii gospodarczej renomowanych producentów znajdziemy nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również hurtowniach internetowych. W sytuacji, kiedy potrzebujemy znaczne ilości chemii gospodarczej dla biznesu, możemy zamówić ją z dostawą prosto pod drzwi, na przykład w hurtowni chemicznej Wenta z Sosnowca. Będziemy mieć wówczas pewność, że środki czystości pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów, a także są bezpieczne w stosowaniu.

Zalecenia producenta oraz zdrowy rozsądek

Każda chemia gospodarcza może być bezpieczna pod warunkiem, że… właściwie ją zastosujemy. Mowa nie tylko o bezpieczeństwie ludzi i środowiska, ale również czyszczonych powierzchni. Jeśli nie chcemy ich uszkodzić, stosujmy się dokładnie do zaleceń producenta oraz wybierajmy chemię, która jest przeznaczona do konkretnego zastosowania. Równie ważne są proporcje, jeśli środek należy rozcieńczyć np. z wodą. Więcej nie musi oznaczać skuteczniej – dlatego nie należy przekraczać zalecanych dawek.

Z drugiej strony kierujmy się po prostu zdrowym rozsądkiem. Chemia to chemia i powinna być przechowywana zawsze poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Stosowana z rozsądkiem z pewnością nam nie zaszkodzi. Pamiętajmy, że jeśli pojawią się u nas objawy alergii lub innych objawów niepożądanych po użyciu chemii gospodarczej, lepiej ją odstawić lub zamienić na inną. Uczulić mogą nawet naturalne składniki i zdarza się to nawet częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Uczulenie nie musi to oznaczać, że dany środek jest niebezpieczny – widocznie jakiś składnik nam nie służy. Podejdźmy więc do tematu z głową, a z pewnością zapewnimy bezpieczeństwo sobie i pozostałym domownikom.