28 lutego 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Betonowy blat łazienkowy najkorzystniejszym rozwiązaniem

Znany był już w starożytnym Rzymie. Do tej pory kojarzony był z materiałem, z którego wykonuje się stropy, płyty chodnikowe czy elementy infrastruktury drogowej. Od niedawna jednak śmiało wkracza na salony, jako element mebli, a do kuchni i łazienek – pod postacią nowoczesnych blatów. Beton – bo on jest bohaterem niniejszego artykułu – to materiał ze wszech miar zasługujący na uwagę.

Charakterystyka betonu architektonicznego

Beton architektoniczny, w przeciwieństwie na przykład do różnych rodzajów kamienia dekoracyjnego, można nie tylko dowolnie modelować, lecz także wzbogacać jego zawartość o różnego rodzaju pigmenty z elementów naturalnych (piasek) lub przetworzonych (szkło). W efekcie otrzymujemy materiał o wielu odcieniach i równie wielu fakturach. Oczywiście pierwotnym kolorem betonu jest barwa ciepłej szarości.

Choć na pierwszy rzut oka beton kojarzy się z materiałem porowatym, pełnym mikroskopijnych szczelin i w związku z tym dość dobrze pochłaniającym wodę, to jednak specyficzna technologia produkcji sprawia, że blaty łazienkowe pozbawione są tej cechy. Co więcej, są do tego stopnia mało nasiąkliwe, że często spotkać można blaty, które stanowią jedną całość z betonową umywalką, tworząc razem nierozerwalny monolit. Efekt wizualny uzyskany w ten sposób jest zaiste imponujący.

Zalety betonu architektonicznego

Powiedzenie „na mur-beton” nie wzięło się z niczego. Materiał ten wykazuje bowiem niezwykle wysoką odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Przez co użycie go w miejscach takich jak łazienka, czyni go wręcz towrzywem niezniszczalnym (wszak w pomieszczeniu tym nie posługujemy się przecież ciężkim sprzętem mogącym zagrozić integralności betonu). Trwałość betonu przejawia się także w tym, że nawet po dłuższym czasie nie traci on swoich pierwotnych właściwości (przede wszystkim nasycenia koloru).

Niska nasiąkliwość sprawia, że beton jest łatwy w utrzymaniu czystości. Argument ten jest szczególnie istotny właśnie wtedy, gdy blat znajduje się w kuchni lub łazience, a więc pomieszczeniach, w którym poziom higieny powinien być najwyższy.

Jeśli macie ochotę na odrobinę zdrowej ekstrawagancji w łazience, pomyślcie o betonowym blacie, na przykład tworzącym zgrany duet z betonową umywalką. Albo po prostu wejdźcie na stronę

http://www.btb-radzymin.pl i dowiedzcie się więcej na ten niezwykle intrygujący temat.