Beton dekoracyjny na podłodze
18 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Beton dekoracyjny na podłogę – czy to dobry pomysł?

Beton dekoracyjny, beton architektoniczny, mikrocement – te nazwy coraz częściej przewijają się w artykułach i rozmowach o urządzaniu wnętrz. Wygląda na to, że beton w pomieszczeniach mieszkalnych zadomowił się już na dobre. Czy jednak warto zainwestować w podłogę z betonu dekoracyjnego? Na to i inne pytania na temat betonowych podłóg odpowiemy w artykule.

O niesłabnącej popularności betonu architektonicznego w urządzaniu wnętrz nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy otworzyć dowolny magazyn wnętrzarski i z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się tam choć jedno zdjęcie pokoju urządzonego z wykorzystaniem betonu – czy to na ścianie, czy na podłodze, czy to w modnych ostatnio dodatkach: donicach, rzeźbach, nawet stolikach. Dzieje się tak, ponieważ styl loftowy czy industrialny jest modny już od kilku lat i niewiele wskazuje na to, aby coś w tej kwestii się miało zmienić. Betonowa płaszczyzna w neutralnym szarym kolorze to znakomita baza do dekoracji i użycia bardziej wyrazistych dodatków, dzięki którym właściciele mieszkania mogą zamanifestować swój gust i styl. Dlatego często można we wnętrzach spotkać podłogę z betonu dekoracyjnego

Zalety betonu dekoracyjnego

Wśród zalet betonu dekoracyjnego pierwszoplanową rolę pełni jego wygląd. To on jest decydującym czynnikiem, który ma wpływ na wybór podłogi we wnętrzach mieszkalnych. Ale czy zawsze możemy spodziewać się spektakularnego efektu? Na to pytanie odpowiada specjalista z firmy Resintech, dostawcy i wykonawcy podłóg dekoracyjnych:

O tym, jak beton dekoracyjny będzie się prezentował we wnętrzu, decyduje wiele czynników. Wśród nich najważniejsze to: doświadczenie i umiejętności wykonawcy, rodzaj i klasa użytego materiału, sposób wykończenia. W zależności od rodzaju wykończenia: gładki, polerowany mniej lub bardziej błyszczący lub z surową fakturą, beton różnie się prezentuje, a dodatkowo występuje w wielu kolorach. Dlatego jest tak chętnie wybierany przez inwestorów.

Drugą, niewątpliwą zaletą mikrocementu na podłodze w mieszkaniu lub domu jest jego wytrzymałość. Z tego właśnie powodu betonowe podłogi są najczęściej spotykane we wnętrzach przemysłowych i magazynowych. Nie trzeba martwić się o zarysowania i uszkodzenia podczas przesuwania mebli lub gdy coś upadnie. Beton jest trwały.

Dlaczego nie stosować betonu dekoracyjnego na podłogę?

Podobnie jak wiele nowatorskich wnętrzarskich rozwiązań, beton dekoracyjny nie jest uniwersalny i nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Lepiej nie stosować go w domach i mieszkaniach w tradycyjnym stylu, ponieważ może słabo komponować się z innymi elementami wykończenia i niszczyć zaplanowany efekt.

Ponieważ beton to materiał raczej chłodny, dobrym pomysłem jest wylanie go na instalację ogrzewania podłogowego. Jeśli zaplanowaliśmy w pomieszczeniu grzejniki, możemy być rozczarowani, że betonowa podłoga nie oddaje ciepła.

Kolejną sprawą są koszty. Jeśli planujemy zrobić podłogę systemem ekonomicznym: na własną rękę i z użyciem najtańszych materiałów, lepiej zastanówmy się dwa razy. Beton dekoracyjny będzie wyglądał pięknie, jeśli zostanie dobrze przygotowany. Oszczędzanie na materiałach i wynagrodzeniu wykonawców może nam nie wyjść na dobre, a podłoga może np. pękać.