4 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Beton architektoniczny w tworzeniu elementów przestrzennych

Płyty elewacyjne z betonu architektonicznego to popularny sposób na wykończenie wnętrza. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach w stylu skandynawskim, industrialnym, czy loftowym. Materiał ten ze względu na swoje właściwości, wykorzystywany jest także do tworzenia małej architektury, oryginalnych ozdób, mebli i innych elementów przestrzennych. Dowiedz się, jakie zalety ma beton architektoniczny i poznaj ciekawe wyroby z tego surowca.

Czym charakteryzuje się beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to odmiana betonu, która wykorzystywana jest do wykańczania i dekorowania elewacji zewnętrznych, wewnętrznych oraz tworzenia dekoracji. Pod względem trwałości i wytrzymałości nie odbiega od zwykłej odmiany betonu, jednak jest o wiele bardziej estetyczny. Charakteryzuje się gładką powierzchnią, na której występują przebarwienia i smugi, co dodaje mu naturalnego i surowego wyglądu. Beton architektoniczny najczęściej występuje w odcieniach szarości, ale może być również biały. Świetnie wygląda w minimalistycznych pomieszczeniach i można łączyć go z innymi materiałami np. drewnem, czy czerwoną cegłą.

Jakie elementy wyposażenia wnętrz robi się z betonu architektonicznego?

Betonowe wnętrza to nie tylko dekoracje ścienne. Z tego materiału tworzonych jest wiele niebanalnych elementów wyposażenia wnętrz, a ponieważ jest on uniwersalny, można stworzyć praktycznie dowolny kształt. Do elementów przestrzennych wykonanych z betonu architektonicznego należą np. stoliki. Wyglądają masywnie i surowo, co świetnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach. Pełnią zarówno funkcję użytkową, jak i ozdobną. Innymi przykładami są półki, schody, parapety, a nawet lampy. Wszystkie te przedmioty zdecydowanie dodadzą wnętrzu elegancji i nowoczesności. Dużym zainteresowaniem cieszą się także blaty kuchenne oraz łazienkowe. Beton architektoniczny po zaimpregnowaniu jest odporny na wilgoć i wysokie temperatury, dlatego tego typu meble można użytkować bez obaw przez wiele  lat. Armatura jest niezwykle oryginalna i nada łazience luksusowego wyglądu.

Mała architektura z betonu architektonicznego

Ze względu na trwałość i odporność na wahania temperatur oraz czynniki środowiskowe, beton architektoniczny jest używany także do produkcji małej architektury. Są to m.in. miejsca wypoczynku takie jak ławki i stoły, kosze na śmieci, schody, słupki, czy donice. Aby jeszcze bardziej udekorować park, plac zabaw, czy skwer można z nich wykonać rzeźby lub fontanny. Kolorystyką idealnie wpasowują się w miejską architekturę i zieloną roślinność. Elementy małej architektury z betonu architektonicznego nie są zarezerwowane tylko do przestrzeni miejskich. Pasują także do przydomowych ogródków, czy tarasów. Jak dodaje ekspert z firmy BTB Beton Architektoniczny:

Wybierając elementy małej architektury z betonu, nie musimy martwić się o jego uszkodzenia. Materiał ten jest odporny na zarysowania i pęknięcia, a co więcej jest trudnopalny. To bardzo ważne, ponieważ przedmioty użytku publicznego mogą zostać uszkodzone przez wandali. W przypadku betonu architektonicznego nie będzie to takie proste.