Balustrady wewnętrzne
10 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Balustrady w aranżacjach wnętrz

Najczęściej balustrady kojarzone są z wykończeniem balkonów, różnego rodzaju tarasów, czy schodów – zarówno w budynku, jak i w konkretnym pomieszczeniu – np. przy wyjściu na antresolę. W większości przypadków stanowią one bardzo funkcjonalny element. Coraz częściej jednak zdarza się, że to balustrady są ciekawym wykończeniem wnętrza. W jaki sposób można je wykorzystać? Jakie są rodzaje balustrad dostępne na rynku i czy wszystkie nadają się do każdego wnętrza? Sprawdź najważniejsze informacje.

Rodzaje balustrad

Producenci oferują klientom wiele rodzajów balustrad. W zależności od ich wielkości, materiału wykonania i kilku innych czynników, można zastosować je w różnych miejscach. Najczęściej dzielone są według następującej klasyfikacji:

  • balustrady kute – wykonane z żeliwa, są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz pięknie prezentują się pod względem estetycznym; zazwyczaj wykorzystywane są na zewnątrz ze względu na swoją masywność, jednak lżejsze modele z powodzeniem mogą być stosowane również w pomieszczeniach domowych,
  • balustrady drewniane – najczęściej stosowane w domowych wnętrzach, uniwersalne, lekkie i atrakcyjne cenowo; doskonale pasują do każdego wystroju – zarówno do nowoczesnego, jak i do klasycznego,
  • balustrady szklane – bardzo nowoczesne z wieloma możliwościami; klienci mogą wybrać dowolny rodzaj szkła, który montowany jest na metalowych elementach,
  • balustrady betonowe – rodzaj, który stosowany jest wyłącznie w zabudowaniach zewnętrznych.

Dopasuj balustradę do stylu wnętrza

Podstawową kwestią podczas wyboru odpowiedniej balustrady do wystroju wnętrza jest przede wszystkim uwzględnienie konkretnego stylu. Specjalista z firmy Ogrodzenia DB S.C. Sławomir Bańkowski Maciej Damaszke zauważa: O ile balustrady stalowe, czy kute w połączeniu np. z drewnem doskonale wpasują się w każdy styl, o tyle szkło może nie do końca pasować do każdego wystroju. Dlatego podczas wyboru odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę, aby całość prezentowała się spójnie, wówczas można uniknąć rozczarowania.

Warto także wspomnieć, że współcześnie większość balustrady wykonywanych jest na indywidualne zamówienie, dlatego zazwyczaj nie ma najmniejszego problemu, aby uwzględnić oczekiwania klienta i zrealizować jego projekt. Oczywiście, jeśli pozwala na to konstrukcja.

Aspekt bezpieczeństwa

Należy zauważyć, że balustrady stosowane we wnętrzach domów to nie tylko kwestie wizualne, ale przede wszystkim środek ostrożności zapewniający bezpieczeństwo. Dzięki niemu ryzyko upadku ze schodów jest zdecydowanie mniejsze. Ponadto współcześnie bardzo duża część osób do balustrad montuje także specjalne barierki, dzięki którym dzieci nie mogą dostać się na schody.