balustrady
4 marca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Czy balustrady na schody są konieczne?

Schody stalowe są stosowane w budynkach użyteczności publicznej oraz w różnego rodzaju przedsiębiorstwach i biurowcach. Mogą służyć jako schody przeciwpożarowe, ewakuacyjne, pomosty w halach przemysłowych, wejścia na strych lub do piwnicy. Zaletą schodów metalowych jest ich wysoka trwałość, a także możliwość budowy sporych i skomplikowanych konstrukcji, przy zachowaniu małego ciężaru w stosunku do ich wielkości.

Wyróżniamy trzy rodzaje schodów metalowych: zewnętrzne, wewnętrzne i spiralne (wszystkie dostępne w ofercie firmy Kasprzak-Olma). W przypadku schodów zewnętrznych, które są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, jakość wykonania i użyte materiały są bardzo istotne. Schody zewnętrzne najczęściej są produkowane ze stali ocynkowanej ogniowo lub nierdzewnej.

Ponieważ wszystkie rodzaje schodów metalowych pełnią funkcje użytkowe, bardzo duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo konstrukcji oraz ergonomię zastosowanych rozwiązań. Jeśli ktoś do tej pory myślał, że tego typu schody mogą nie posiadać balustrady, to niestety był w błędzie, gdyż balustrada jest jedynym zabezpieczeniem, które może uchronić pracowników danego obiektu przed wypadnięciem ze schodów.

Konieczność stosowania balustrad i poręczy oraz sposób ich konstrukcji podlega pewnym wymaganiom stawianym przez prawo budowlane i trzeba się do nich dostosować. Według tych przepisów schody zewnętrzne i wewnętrzne, dzięki którym można pokonać wysokość przekraczającą 0,5 m, muszą być zaopatrzone w balustrady lub inne podobne zabezpieczenia od tej strony, gdzie jest otwarta przestrzeń. Jeśli więc schody są usytuowane przy ścianie, to od strony zewnętrznej muszą mieć zamontowaną balustradę. Dodatkowo jeśli schody te znajdują się w budynku użyteczności publicznej, muszą zostać wyposażone w balustrady lub poręcze przyścienne, które umożliwią osobom z nich korzystającym zarówno lewostronne, jak i prawostronne użytkowanie. Jeśli szerokość schodów jest większa niż 4 metry, trzeba zastosować dodatkową balustradę pośrednią.

Paragraf 298 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku mówi, że „Balustrady przy schodach, pochylniach, portfenetrach, balkonach i loggiach powinny mieć konstrukcję przenoszącą siły poziome, określone w Polskiej Normie dotyczącej podstawowych obciążeń technologicznych i montażowych oraz wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych zapewniające skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Szklane elementy balustrad powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki szkła”.

Paragraf ten reguluje również wysokość i prześwit lub otwory w wypełnieniu balustrad. W budynkach wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego, oświaty i wychowania oraz w zakładach opieki zdrowotnej balustrada powinna mieć wysokość minimum 1,1 m, a prześwit między otworami powinien wynosić 12 cm. W przypadku innych budynków użyteczności publicznej wysokość balustrady jest taka sama, natomiast prześwit między jej otworami powinien wynosić 20 cm.

Jeśli zatem chcemy wyposażyć nasz budynek w bezpieczne dla pracowników schody, zamówmy je u firmy, która przestrzega wszystkich norm i wykazuje dobrą znajomość systemu produkcyjnego (np. firma Kasprzak-Olma).