Kamienna posadzka na balkonie
6 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Balkon nie musi być nudny! Ciekawe pomysły aranżacyjne z wykorzystaniem kamieni

Kamień od dawna znany jest jako doskonały materiał budowlany. Jednak to nie jedyna jego funkcja, bo jego uroda pozwala na tworzenie pięknych aranżacji wnętrz i terenów wokół domu. Każdy zna rolę kamienia naturalnego w upiększaniu ogrodu. Co jednak pozostaje, gdy nie posiada się ogrodu, a jedyną jego namiastką jest taras lub balkon? W tym wypadku również nie trzeba rezygnować z ozdobnych walorów kamienia naturalnego.

Kamienna posadzka na balkonie

Urządzanie balkonu powinno być poprzedzone jego wykończeniem, dlatego planując kamienną posadzkę, warto już zawczasu mieć tego wizję. Zazwyczaj balkony wykańcza się betonem lub płytkami. Jeżeli jednak mieszkańcy planują naturalny sposób wykończenia podłogi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to kamienne płyty lub kamień łamany. Takie elementy budowlane są jednak ciężkie, dlatego istotne jest, czy balkon będzie w stanie unieść taki ciężar. Jednak odpowiednio dobrana grubość takiej kamiennej płytki może być bezpieczna dla jego konstrukcji.

Ściany z płyt kamiennych

Płyty kamienne mogą również zdobić ściany tarasu czy balkonu. Płyty potrzebne do tego typu aranżacji dostępne są w takich miejscach, jak P.H.U. Leszczyński. Wybór jest naprawdę szeroki i dlatego w tym wypadku nie jesteśmy skazani na szarości. Niektóre rodzaje kamienia mają jasne barwy i ciekawe faktury. Ściany boczne balkonu nie muszą być całe z kamienia. Można użyć kamiennych płyt tylko na ich części lub zrobić wstawki z kamienia łamanego. Kamienia można użyć również do budowy ścianek oddzielających przestrzenie funkcjonalne na balkonie.

Elementy mebli

Każdy, kto lubi kamienne elementy w wystroju wnętrz, może zdecydować się na kamienne elementy do mebli balkonowych. Chodzi głównie o podstawę do stolików lub do siedzisk. Wygląda to bardzo elegancko, jednak zawsze trzeba mieć na uwadze ciężar tego typu materiałów.

Zieleń w donicach

Żaden balkon nie będzie wyglądał dobrze bez zielni w donicach. To samo tyczy się tarasów, gdzie ich rozmiar pozwala nawet na ich większe rozmiary. Kamienne donice z różnego rodzaju roślinami, mogą być ciekawym akcentem. Kamień naturalny i różne gatunki roślin to bardzo ciekawe połączenie, które daje szerokie możliwości aranżacyjne. Oprócz roślin w kamiennych donicach można hodować krzewy ozdobne.

Kamienne doniczki mogą być umiejscowione między figurkami lub ozdobnymi kamieniami, które często wyróżniają się wysoką estetyką. Niekiedy pojedynczy kawałek skały przyciąga uwagę i cieszy oko. Wszystko zależy od osobistych upodobań projektanta.