14 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Awaria kotła gazowego – co warto wiedzieć?

Kocioł gazowy to prawdziwa wygoda – pozwala cieszyć się swobodą ciepła w dowolnym momencie. Nie trzeba czekać na sezon grzewczy, mieszkanie pozostaje pod tym względem niezależne. Chłodniejszy dzień w środku lata nie stanowi problemu. Niestety, awarie kotłów gazowych zdarzają się niezależnie od pogody. Co zrobić, aby usterki kotła nie dały nam się zbyt mocno we znaki? Czy da się ich uniknąć?

Poprawna instalacja kotła gazowego

Nowoczesne kotły gazowe są wyposażone w wiele systemów zabezpieczających, dzięki którym w razie awarii dopływ gazu jest odcinany, aby zapobiec jego ulatnianiu się. Kotły wyposażone w wyświetlacz dają użytkownikowi informację o kodzie błędu, dzięki czemu można samodzielnie zdiagnozować urządzenie na podstawie informacji zawartych w instrukcji obsługi lub na stronie producenta.

Niezależnie od tego, jak zaawansowany technicznie jest nasz kocioł, nie możemy ufać samemu urządzeniu – mówi ekspert z firmy BV Serwis.Podstawowym warunkiem sprawności kotła jest poprawny montaż wykonany przez gazownika z uprawnieniami. Absolutnie nie wolno zabierać się za to samemu!

Jeżeli kocioł został podłączony przez fachowca, a instalacja przeszła rutynową kontrolę szczelności i sprawności, możemy mieć pewność, że wszelkie usterki będą do opanowania.

Kocioł gazowy się zepsuł! Co robić?

Przede wszystkim – nie panikować! Pierwsze, co należy zrobić, gdy kocioł ulegnie awarii, to spróbować dowiedzieć się o niej czegoś. Warto zapoznać się z tym, co pojawia się na wyświetlaczu – jak wspomniano, w razie awarii pokazuje się tam kod błędu, na którym łatwo oprzeć diagnozę.

Nie trzeba od razu wzywać gazownika. Wiele problemów z kotłem da się rozwiązać samemu w prosty sposób. Aby określić, czy da się to zrobić w danym przypadku, trzeba sięgnąć do instrukcji obsługi urządzenia – tam znajdziemy wiele cennych informacji na temat możliwych przyczyn awarii i ich usuwania. Może się zdarzyć, że wystarczy odpowietrzyć grzejniki – do tego nie potrzebujemy fachowca.

Jeżeli jednak awaria jest poważna i sami sobie z nią nie poradzimy, czas wezwać profesjonalistę. Najlepiej, aby serwis kotła gazowego wziął na siebie ten sam specjalista, który zajmował się instalacją, choć nie jest to żaden obowiązkowy wymóg. Kontakt do tej osoby powinien znajdować się w dokumentach potwierdzających poprawność założenia instalacji gazowej.

Nie należy zapominać o corocznym przeglądzie kotła gazowego. Jest to doskonała okazja do tego, aby specjalista ocenił stan urządzenia i naprawił drobne usterki – zanim zamienią się w poważne, kosztowne i trudne do usunięcia.