21 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Aranżacja mieszkania. Podstawowe zasady

Aranżacja mieszkania zależy od jego wielkości, stylu, w jakim ma być urządzone oraz tego, jakie cele chcemy osiągnąć. Ważne jest wydzielenie przestrzeni publicznej oraz prywatnej, wyeliminowanie zbyt dużej ilości sprzętów oraz wpuszczenie dużej ilości światła słonecznego. Niemniej ważne będą kolory oraz układ całości. Liczą się także funkcjonalność i wygoda. W zachowaniu równowagi pomoże kilka prostych zasad.

Chociaż w aranżacji mieszkania każdy szczegół ma znaczenie, najważniejsze są cztery proste zasady. Jeśli się do nich zastosujesz, łatwo i szybko zaaranżujesz swoje wymarzone mieszkanie.

Zasada pierwsza: strefy

Pierwszym krokiem w aranżacji mieszkania będzie podzielenie go na odpowiednie strefy: nocną (prywatną) oraz dzienną (publiczną). Strefa dzienna rozpoczyna się od wejścia do domu i jest najbardziej reprezentatywna, gdyż do niej właśnie wchodzą goście. Powinna być jak najbardziej przestronna oraz prawidłowo oświetlona.

W zachowaniu porządku pomoże przestronna garderoba lub pojemna szafa. Jeśli mamy taką możliwość, nie ograniczajmy przestrzeni przedpokoju lub przedsionka. Ważne, aby goście mieli dużo miejsca do przebrania się. Liczy się także pierwsze wrażenie, które goście odniosą po przekroczeniu progu naszego mieszkania.

Strefa dzienna to również salon; jego okna powinny wychodzić na najpiękniejszą część otoczenia. Strefa nocna to sypialnie, urządzone zgodnie z osobistymi preferencjami.

Zasada druga: wybór podłóg i ścian

Kolejnym etapem aranżacji będzie wykończenie ścian oraz podłóg. Warto wybierać kolory stonowane; dzięki temu łatwiej będzie dopasować nam resztę wystroju, a także w razie czego go zmienić. Na podłogi wybierajmy tradycyjne materiały: drewno, gres, marmur lub granit.

Ściany pomalujmy na jednolity, klasyczny kolor. Na takim tle bowiem doskonale prezentować się będą pozostałe elementy wyposażenia mieszkania.

Po trzecie harmonia

Aby zachować we wnętrzu mieszkania niezbędną równowagę, zacznijmy od wybierania i ustawiania w nim największych sprzętów, do których dobierać będziemy mniejsze. Nie ustawiajmy ich zbyt blisko siebie; pomieszczenie powinno być bowiem przestronne, dobrze skomponowane i jak najmniej chaotyczne.

Aranżując mieszkanie warto skorzystać z pomocy fachowca. Biuro Projekt Kwadrat Jolanty Łysakowskiej oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie, obejmujące projekt mieszkania, dostosowany do życzeń klienta oraz jego realizację przez sprawdzone ekipy profesjonalistów.

Po czwarte: znajdź swój styl

Ostatnim etapem aranżacji mieszkania będzie znalezienie odpowiedniego stylu i trzymania się go. Najbardziej popularne to klasyczny, prowansalski, skandynawski, rustykalny, industrialny i retro. Do dużych mieszkań idealnie nadawać się będzie styl industrialny, do małych skandynawski. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się w ostatnich latach styl eklektyczny, polegający na łączeniu różnych elementów poszczególnych stylistyk.