Ambrowiec amerykański
1 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ambrowiec amerykański – piękne drzewo w Twoim ogrodzie

Ambrowiec amerykański to piękne drzewo z bajecznie kolorowymi liśćmi. Jesienią wybarwiają się na różne odcienie żółci, czerwieni i fioletu. Jeśli zastanawiasz, się jakie drzewo ozdobne posadzić w swoim ogrodzie, ambrowiec będzie doskonałym wyborem. Dowiedz się, jakie ma wymagania co do rodzaju gleby oraz jak go pielęgnować, żeby był zdrowy i cieszył oko piękną, barwną koroną.

Ambrowiec amerykański – charakterystyka

Ambrowiec amerykański w Polsce rośnie do wysokości średnio 15-20 metrów, a jego szerokość wynosi 6-8 metrów. Dłoniasto-klapowane liście osiągają długość do 20 cm. To właśnie one zwłaszcza jesienią stanowią największą ozdobę.

Prosty pień drzewa pokrywa ciemnoszara kora z głębokimi bruzdami. Jego pędy mają ciekawie wyglądające korkowe narośla, które razem z kulistymi owocostanami zdobią je nawet po opadnięciu liści. Ambrowiec jak wszystkie inne drzewa ozdobne ma swoje wymagania dotyczące gleby i sposobu uprawy.

Wymagania uprawowe ambrowca amerykańskiego

Ambrowiec amerykański, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Ameryki, gdzie rośnie w wilgotnych  i żyznych glebach. W naszym chłodniejszym klimacie lepiej jest go sadzić w miejscach zacisznych, słonecznych, gdzie ziemia nie jest zbyt wilgotna. To dlatego, że przez pierwsze lata drzewo nie najlepiej znosi mrozy, a za pełne wody podłoże utrudnia mu ich przetrwanie. Dopiero z czasem drzewko nabiera mrozoodporności i jest w stanie przetrzymać temperatury sięgające nawet -25 °C. Zanim osiągnie taką wytrzymałość, warto okrywać je na zimę.

W Polsce ambrowiec najlepiej sadzić na glebach średnio żyznych, przepuszczalnych o umiarkowanej wilgotności i odczynie od lekko kwaśnego po obojętny.

Pielęgnacja drzewa

Ambrowiec nie wymaga szczególnie dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Najwięcej uwagi trzeba mu poświęcić w początkowych latach. Należy wówczas zabezpieczać drzewko przed zimą, sypiąc przy pniu warstwę ściółki i otulając korę przepuszczalnym materiałem. Wystarczą zwykłe worki jutowe.

Młode drzewko wymaga też podlewania w okresach suszy. Starsze dobrze je znoszą. Nie ma natomiast potrzeby nawożenia go. Wyjątek stanowią egzemplarze posadzone na nieurodzajnych glebach, co jednak nie jest zalecane. Warto też regularnie usuwać odrosty korzeniowe, jeśli się pojawią i ściółkować podłoże.

Jak widać, ambrowiec to drzewo ozdobne stosunkowo łatwe w uprawie i idealne do ogrodu. Najważniejsze jest, by dobrze o nie zadbać w początkowym okresie po sadzeniu. Ważne jest też, aby zakupić zdrowy egzemplarz. W tym celu najlepiej wybrać sprawdzony sklep ogrodniczy, jak na przykład sklep internetowy ogród-marzeń24.pl. W takich miejscach możesz od razu wyposażyć się także we wszystkie akcesoria potrzebne do uprawy roślin i porządkowania ogrodu.