sprzęt ogrodowy
1 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Akcesoria przydatne w pracach ogrodniczych

Zawsze zielona trawa, kwitnące rośliny, dojrzałe owoce i dorodne warzywa to marzenie każdego ogrodnika. Jednak należy włożyć w to sporo wysiłku oraz poświęcić mnóstwo czasu swoim uprawom. Pomóc mogą w tym narzędzia oraz akcesoria stworzone z myślą o pracach w ogrodzie. Dzięki niektórym z nich dbanie o rośliny, trawnik czy grządki z warzywami będzie czystą przyjemnością.

Ręczne narzędzia ogrodnicze

Ręczne narzędzia to podstawa zestawu do pielęgnacji i uprawiania ogrodu Powinny znaleźć się one u wszystkich osób, które zawodowo zajmują się zielenią oraz u hobbystów.

Zawsze przydaje się mała łopatka oraz większy szpadel. Łopatka okaże się niezbędna, kiedy trzeba będzie posadzić kilka sadzonek. Natomiast bez szpadla trudno obejść się w przypadku przekopywania dużych rabat kwiatowych. Warto, aby jego łyżka miała szpiczasty kształt – takie narzędzie będzie łatwiej wbijać w ziemię.

Ogrodnik musi także dysponować solidnymi grabiami. Służą one do odgarniania liści czy szyszek, ale często są także wykorzystywane do wyrównywania ziemi oraz rozbijania grud. Przygotowując ziemię pod uprawy, można wykorzystać pikownik i zrobić miejsce na sadzonki lub nasiona. Jednak przed tym warto sięgnąć po ręczny kultywator – sprawi on, że grunt będzie odpowiednio rozpulchniony.

Usuwając chwasty, można pomóc sobie motyką. Podczas pielęgnacji trawnika warto wykorzystać nożyce do trawy, dzięki którym można ją przyciąć w trudnodostępnych miejscach.

Ręczne narzędzia do ogrodu to proste, ale niezwykle przydatne akcesoria. Wykorzystując je, można przeprowadzić najważniejsze prace, zadbać o kwiaty i utrzymać odpowiednią estetykę w ogrodzie” – mówi ekspert z firmy AVENA.

Większe akcesoria ogrodowe

Właściciele ogrodów doskonale wiedzą, jak trudno byłoby je utrzymać w należytym stanie bez kosiarki. To dzięki niej można przyciąć nawet bardzo duży trawnik i sprawić, że będzie on doskonale się prezentował. Do wykonywania prac porządkowych przydadzą się taczki. Można załadować w nie liście, kamienie czy przycięte gałęzie.

Żeby przeciąć konary, trzeba sięgnąć po dobrą piłę. Do mniejszych gałęzi sprawdzą się ostre sekatory. O żywopłot można zadbać, używając do tego specjalnych nożyc. Z kolei rozdrabnianie gałęzi i innych pozostałości w ogrodzie w celu ich utylizacji czy też produkcji kompostu umożliwiają specjalne rozdrabniacze ogrodowe.

Gleba zostanie znakomicie przygotowana pod uprawę kwiatów, warzyw oraz owoców dzięki glebogryzarce. Aby ułatwić wodzie przedostawanie się do głębszych warstw ziemi, wykorzystuje się wertykulatory. Ten sprzęt ogrodowy delikatnie nacina podłoże, czego rezultatem jest jego właściwe nawodnienie oraz napowietrzenie. Nie można też zapomnieć o odzieży roboczej, a zwłaszcza o wytrzymałych rękawicach.