21 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Akcesoria przydatne w każdym ogrodzie

Aby prawidłowo dbać o ogród, nie wystarczą dobre chęci, wiedza, zapał i para rąk. Niezbędne są akcesoria, które ułatwiają pracę, przyśpieszają ją i usprawniają. Chociaż narzędzia powinny być dopasowane do typu ogrodu i występujących w nim roślin, podstawowy zestaw ogrodniczych akcesoriów za każdym razem jest taki sam. Sprawdź, co będzie przydatne w każdym ogrodzie.

Chociaż innych narzędzi użyjemy do pielęgnacji trawnika, innych do rabat, a jeszcze innych do cięć krzewów lub drzew, wszystkie powinny spełniać podstawowe kryteria.

Przede wszystkim powinny być trwałe, ergonomiczne, wykonane z lekkich i wytrzymałych materiałów, a także poręczne i dobrze leżące w dłoniach. Odpowiednio wyprofilowane uchwyty powinny zapewniać komfort pracy, podobnie jak specjalne przekładnie, wspomagające siłę pracy. Co więcej, podstawowe akcesoria przydatne w każdym ogrodzie powinny być odporne na uderzenia, wgniecenia oraz rdzę i korozję.

Poniżej przedstawiamy przegląd najbardziej popularnych akcesoriów.

Szpadel, łopata i grabie

Podstawą wyposażenia każdego zestawu ogrodowego będą takie akcesoria ogrodnicze jak szpadel, łopata i grabie. Szpadel i łopata posłużą nam do kopania lub usuwania nadmiernej ilości ziemi, natomiast grabie posłużą do sprzątania różnego rodzaju śmieci na działce.

Wyróżnić możemy różne rodzaje grabi. Inne posłużą do liści i trawy, inne, o twardych końcówkach, do rozbijania grud czy wyrównywania ziemi. Wąskie z kolei doskonale nadadzą się do pielęgnacji rabat oraz zagonów.

Do podlewania niezbędna będzie konewka lub wąż ogrodowy.

Pazurki, motyki, sadzarki, kultywatory

Podstawową czynnością w każdym ogrodzie będzie sadzenie. Ułatwią nam jej pazurki, służące do spulchniania gleby, motyki do usuwania chwastów oraz sadzarki, ułatwiające pikowanie roślin. Jeśli prowadzimy ogród warzywny lub jeśli nasz ogród posiada liczne rabaty kwiatowe, zaopatrzmy się w ręczne kultywatory, służące do spulchniania ziemi.

Tego typu profesjonalne akcesoria ogrodnicze oferuje Centrum Ogrodnicze online Zielony Klomb. W jego ofercie znajdują się narzędzia wiodących światowych oraz rodzimych marek.

Piła, nożyce, kosiarki

Aby ułatwić sobie prace ogrodowe, zaopatrzmy się w piłę, która posłuży do usuwania grubszych konarów, nożyce do trawnika, ułatwiające  wycinanie trawy w trudnych miejscach oraz spalinowe lub elektryczne kosiarki do koszenia trawy.

Jeśli posiadamy oczko wodne, niezbędne okażą się siatki do oczyszczania wody z liści.

Na końcu warto wspomnieć o taczkach. Przydadzą się zarówno do zakładania ogrodu, jak i wykonywania dalszych prac ogrodowych.