3 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Akcesoria do siewu roślin – przegląd rozwiązań

Prace ogrodowe dla niektórych są czystą przyjemnością, inni nie przepadają za tego typu aktywnością, ale pragną spoglądać na piękne rośliny, więc są zmotywowani do działania. Bez względu, do której grupy dana osoba się zalicza, warto ułatwić sobie pracę i zastanowić się nad nabyciem akcesoriów do siewu roślin. Najbardziej oczywistym wydaje się siewnik, ale czy tylko on może przydać się podczas siewu roślin? Wyjaśniamy wątpliwości w tekście poniżej.

Siewniki ogrodowe

Poza odpowiednimi warunkami glebowymi oraz nawożeniem, do wzrostu i rozwoju roślin niezbędny jest prawidłowy siew. Dzięki siewnikom ogrodowym można precyzyjnie umieścić nasiona, na odpowiedniej głębokości w glebie. Co więcej, siewniki to narzędzia wielofunkcyjne. Poza sianiem, można ich używać do rozrzucania nawozu, a także roznoszenia soli lub żwiru zimą.

Specjalista z Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb, mówi:

W zależności od potrzeb, dostępne są różne rodzaje siewników ogrodowych. Najczęściej wyróżnia się siewniki rzędowe, precyzyjne oraz rzutowe. Siewnik rzędowy stanowi częsty wybór klientów indywidualnych ze względu na swoją uniwersalność i praktyczność. Umieszcza on nasiona na danej głębokości w glebie i zasypuje je ziemią.

Jeśli dla uprawy ważna jest odległość pomiędzy roślinami, świetnym rozwiązaniem będzie siewnik precyzyjny, który umieści nasiona w dokładnie wyznaczonych miejscach. Natomiast, w przypadku wysiewania roślin o specyficznych wymaganiach, przyda się siewnik rzutowy.

Akcesoria do siewu roślin należy wybierać analogicznie do wielkości planowanych prac. W przypadku opieki nad przydomowymi ogródkami lub ogrodami działkowymi, wystarczający okaże się siewnik ręczny. Najprostsze urządzenia charakteryzują się pojemnością około 1,5 litra.

Bardzo wygodne są modele rotacyjne, które będą idealne, np. do wysiewania traw. Dodatkowo posiadają blokadę wysiewu oraz regulację ilości wysiewanego materiału. Mogą pomieścić nawet 15 litrów sypkiego materiału.

Inne akcesoria do siewu

Oprócz siewników, pasjonatom ogrodnictwa poleca się jeszcze kilka innych akcesoriów. Pikowniki to niewielkie gadżety, umożliwiające wykonywanie otworów w glebie. Sprawdzą się podczas sadzenia, ale również przesadzania roślin. Są wygodne w użytkowaniu, dzięki dobrze wyprofilowanej rączce.

Wygodna praca w ogrodzie jest możliwa, dzięki doborze odpowiednich narzędzi. Czasami przydadzą się, np. grabki lub łopatka. W takim przypadku, warto zwrócić uwagę na wygodną rękojeść, która nie będzie utrudniała wykonywania zadań.