drewniany dom całoroczny
29 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

7 mitów na temat drewnianych domów całorocznych

Domy z drewna są podstawą budownictwa jednorodzinnego w wielu krajach. Z tego materiału wznosi się domy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a także w Niemczech oraz krajach skandynawskich – Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. Coraz więcej osób jest świadomych tego, że budownictwo drewniane było także tradycyjnym sposobem wznoszenia domów na większości obszarów naszego kraju. Mimo tego na temat tej technologii krąży wciąż wiele mitów.

Dom z drewna to domek letniskowy

Jednym z częściej powtarzanych mitów na temat domów z drewna jest stwierdzenie, że można z niego wznosić tylko domki letniskowe. W rzeczywistości jednak całoroczne domy z drewna sprawdzają się znacznie lepiej niż te wykonane w technologii murowanej. Ich zalety to nie tylko stylowy wygląd i zdrowy mikroklimat, ale także znakomite parametry termoizolacyjne, krótki czas wznoszenia budynku oraz jego wysoka trwałość. Plusem jest także brak konieczności przygotowywania fundamentów o dużej nośności czy możliwość wznoszenia konstrukcji niezależnie od temperatury.

Dom z drewna jest „zimny” i trudno go ogrzać

Domy z drewna w systemie kanadyjskim wyróżniają się bardzo skuteczną izolacją termiczną. Pozwala ona na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, a tym samym utrzymania budynku. Mają jednocześnie niską bezwładność cieplną – oznacza to, że wprawdzie szybko się wychładzają po wyłączeniu ogrzewania, ale jednocześnie można je ogrzać w niezwykle krótkim czasie.

Dom drewniany jest nietrwały i wymaga ciągłej konserwacji

Domy z drewna mogą okazać się trwalsze od budynków murowanych. Dowodzą tego zarówno budynki wznoszone w krajach północy, jak i przykłady z rodzimego podwórka – wiele tradycyjnych chałup przetrwało bez problemu ponad 150–200 lat mimo tego, że wybudowano je bez użycia dostępnych dziś środków do impregnacji i zabezpieczania drewna przed szkodnikami, grzybem i wilgocią.

Domy z drewna są głośne i podczas osiadania tworzą się w nich szpary

Poziom hałasu wewnątrz budynku zależy od zastosowanych materiałów wygłuszających. Źle wykonany dom murowany może okazać się znacznie bardziej podatny na rozchodzenie się we wnętrzu rozmaitych dźwięków. Warto też pamiętać, że najczęstszym źródłem „skrzypienia” są drewniane schody, w które wyposaża się także obiekty murowane. Kwestia pojawiania się szpar jest ściśle związana z jakością wykonania całej konstrukcji. Budowę domu drewnianego należy zlecić doświadczonemu wykonawcy. Dobrym przykładem może być firma Marszałek Domy z Drewna, specjalizująca się w budownictwie drewnianym w technologii kanadyjskiej.