5 zalet posiadania rekuperacji w domu
14 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

5 zalet posiadania rekuperacji w domu

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zwana też rekuperacją, to zaawansowane technicznie rozwiązanie, będące doskonałą alternatywą dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Dzięki montażowi rekuperatora, można znacząco obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem budynku. Ale nie tylko! Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to wiele zalet. Poznaj 5 korzyści z posiadania rekuperacji w domu!

Rekuperacja – co to jest? Jak działa?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna oparta jest na ciągu wytwarzanym przez kominy wentylacyjne. Rozwiązanie to ma jednak kilka wad, wśród których warto wymienić wychładzanie pomieszczeń i gromadzenie wilgoci.

Rekuperator służy wyciąganiu powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie: pierwszy strumień powietrza to zaciągane z zewnątrz, czyste i zimne powietrze, drugi zaś, to powietrze ciepłe, ale brudne, wyciągane z wewnątrz przez okrągłe kratki w suficie zwane anemostatami. Oba strumienie mijają się ze sobą w wymienniku ciepła.

Zużyte i zanieczyszczone powietrze, przepływając przez wymiennik ciepła, pozostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze, zasysane z zewnątrz, zabiera to ciepło z powrotem. Świeże i ciepłe powietrze jest dalej rozprowadzane kanałami wentylacyjnymi po domu. Montaż rekuperatora, możesz zlecić firmie Demaroferującej kompleksową obsługę w zakresie instalacji grzewczych, sanitarnych i wentylacyjnych, w domach i budynkach użytkowych na terenie Jeleniej Góry i okolic.

5 zalet posiadania rekuperacji w domu

Rekuperacja ma wiele zalet, wśród nich:

  • wymiana zużytego powietrza – rekuperator działa cały czas, a więc i powietrze w domu wymieniane i filtrowane jest bez przerwy, niezależnie od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz.
  • brak przeciągów (w domu z rekuperacją nie ma konieczności intensywnego przewietrzania – powietrze wymieniane jest niezależnie od tego, czy okna są otwarte, czy zamknięte), brak nadmiernej wilgoci, (a co za tym idzie: brak szkodliwych grzybów i pleśni).
  • oszczędność – dzięki rekuperacji, rachunki za ogrzewanie mogą spaść nawet o połowę! Jak wspomnieliśmy wcześniej – wymiennik przekazuje ciepło z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię.
  • wietrzenie pod kontrolą – intensywność wietrzenia możesz dostosować do swoich aktualnych potrzeb: za pomocą sterownika rekuperatora, zwiększysz moc i szybkość przepływającego powietrza.
  • skuteczna ochrona przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami – rekuperacja umożliwia filtrację nawiewanego powietrza, której poziom zależny jest od klasy zastosowanego filtra. Wykorzystanie filtra o najwyższej klasie filtracji, pozwala na zatrzymanie nawet ponad 90% pyłu zawieszonego PM10.