Przygotowanie do przeprowadzki zagranicznej
28 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

5 rad jak przygotować się do przeprowadzki zagranicznej

Zastanawiasz się, jak zorganizować przeprowadzkę zagraniczną? Czym różnią się przygotowania od tych, które trzeba wykonać przed transportem mebli w obrębie jednego miasta czy kraju? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad, które ułatwią przeprowadzenie w uporządkowany sposób operacji przewiezienia wyposażenia z mieszkania zagranicą do Polski lub w drugą stronę.

1. Zdaj się na profesjonalistów

Przeprowadzki zagraniczne to poważne wyzwanie. Nawet jeśli przewiozłeś kiedyś meble w obrębie miasta z pomocą przyjaciół, to kurs międzynarodowy jest dużo większą operacją logistyczną.

Zdecydowanie odradzamy transport na własną rękę, zwłaszcza że wynajęcie profesjonalnej firmy, wcale nie oznacza wysokich kosztów operacji – zapewniają fachowcy Kengo Przeprowadzki Kraków, firmy z wieloletnim doświadczeniem w przejazdach na trasach międzynarodowych. – Tylko profesjonalni przewoźnicy mogą zagwarantować, że powierzone sprzęty dojadą bezpiecznie pod wskazany adres.

2. Zadbaj o formalności

Przeprowadzki w ramach Unii Europejskiej nie wymagają specjalnych pozwoleń. Z doświadczeń specjalistów wynika, że o takich sprawach jak ważny dokument tożsamości, prawo jazdy czy ubezpieczenie nie trzeba nikomu przypominać.

Zdarza się jednak, że ludzie zapominają dopełnić formalności dotyczących zwierząt i spotykają ich kłopoty na granicy. Zwróć więc uwagę, że zwierzęta muszą mieć wyrobiony paszport weterynaryjny, wszczepiony mikroczip i posiadać dokument potwierdzający szczepienie przeciw wściekliźnie. W internecie łatwo sprawdzić, które kraje wprowadziły dodatkowe ograniczenia np. zakaz wwożenia określonych ras psów.

3. Pomyśl wcześniej o roślinach

Transport ulubionych roślin wymaga wcześniejszych przygotowań. Najpóźniej miesiąc przed przeprowadzką powinno się je przesadzić do nietłukących doniczek, aby mogły przed podróżą zaadoptować się do nowych warunków.
Przed jazdą należy je obficie podlać. W wypadku, gdy czas przeprowadzki zagranicznej trwa dwa dni lub więcej, kierowcy powinni opiekować się roślinami według wskazówek właściciela.

4. Zrób selekcję rzeczy

Przed podróżą należy dobrze zastanowić się, czy wszystkie sprzęty przydadzą się w nowym mieszkaniu? Czy każdy mebel będzie miał dla siebie odpowiednie miejsce? Przeprowadzka to dobry moment na selekcję wyposażenia. Najgorsze co może Cię spotkać, to przekonać się w nowym miejscu, że szafa nie przechodzi przez drzwi, albo łóżko nie mieści się z innymi meblami w pokoju.

5. Przygotuj ładunek do kontroli granicznych

Na granicach poza Unią Europejską trzeba wciąż być gotowym na kontrolę ładunku. Może nawet dojść do sytuacji, że przewoźnik będzie zmuszony wyciągać przewożone przedmioty na zewnątrz.

Dlatego należy zwracać uwagę na pakowanie rzeczy do pojemników i kartonów, które łatwo wyciągnąć i otworzyć. To skraca czas postoju na granicy i lepiej chroni sprzęty przed uszkodzeniami, które mogliby spowodować celnicy.