ZASOBNIKI C.W.U. PIONOWE
21 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Najważniejsze kryteria wyboru zasobników ciepłej wody

Nowoczesne urządzenia grzewcze pozwalają uzyskać optymalną temperaturę powietrza i ciepłej wody użytkowej przede wszystkim w domach, mieszkaniach i biurach. Zapewniają komfort użytkownikom, a jednoczenie dbają o środowisko naturalne. Ważnym elementem instalacji grzewczej są zasobniki ciepłej wody użytkowej. Jeśli poszukujecie Państwo najlepszych urządzeń tego typu, warto poznać najistotniejsze kryteria ich wyboru.

Zasobnik – nie taki zwykły zbiornik na ciepłą wodę

Zasobniki to urządzenia przeznaczone do magazynowania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Współpracują one najczęściej z kotłami centralnego ogrzewania gazowymi, olejowymi lub na paliwa stałe, a także z pompami ciepła oraz kominkami z płaszczem wodnym. Zasobniki c.w.u. to zbiorniki wykonane ze stali węglowej lub stali nierdzewnej, najczęściej w kształcie walca. Ich pojemność może sięgać nawet 1000 litrów. Dostępne są zasobniki stojące, wiszące, a nawet zintegrowane z kotłem grzewczym. Z parametrami różnych typów zasobników na ciepłą wodę użytkową można zapoznać się na stronie internetowej producenta urządzeń grzewczych Biawar z Białegostoku.

Podstawową cechą dobrych zasobników jest doskonała izolacja termiczna, wykonana zazwyczaj z pianki poliuretanowej lub styropianu. Zasobniki zabezpieczone są przed korozją emalią ceramiczną. Może ona jednak na skutek zmian temperatury i ciśnienia ulegać mikropęknięciom, dlatego stosuje się dodatkowe zabezpieczenie przed korozją w postaci anody magnezowej. Niektóre zasobniki funkcjonują bez wężownicy, inne są w nią wyposażone, a te przeznaczone do współpracy z pompami ciepła mają wmontowaną wężownicę spiralną o zwiększonej powierzchni grzewczej. Dostępne są również modele  z króćcem do podłączenia instalacji cyrkulacyjnej c.w.u. i zamontowania grzałki elektrycznej.

Jak wybrać najlepszy zasobnik c.w.u?

Pierwszym kryterium, które musicie Państwo brać pod uwagą przy wyborze zasobnika, jest jego pojemność. Musi ona zapewnić wystarczającą ilość ciepłej wody dla wszystkich domowników chcących z niej skorzystać.. Drugim warunkiem musi być odpowiednia i stała temperatura wody. Zależy ona od wydajności źródła ciepła oraz sprawności zasobnika (wielkości i ilości wężownic) i jego dobrej izolacji termicznej. Ważny jest także czas oczekiwania na ciepłą wodę w kranie. Zależy on od odległości danego punktu poboru od zasobnika. W przypadku dużych odległości zaleca się zastosowanie systemu cyrkulacji ciepłej wody użytkowej za pomocą odpowiednio zaprogramowanej pompy cyrkulacyjnej.

Najistotniejsze parametry zasobników:

  • pojemność od kilku do nawet 1000 litrów,
  • temperatura wody od 35do 75°C,
  • czas nagrzewania od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od pojemności, wielkości wężownicy oraz temperatury zasilania,
  • straty postojowe określające utratę energii w czasie po wyłączeniu źródła ciepła.