metamorfoza wnetrza
2 listopada 2016

Kategoria:
Dom i ogród

3 kroki do taniej metamorfozy wnętrza

Wystrój mieszkania się znudził? Potrzeba zmian, ale portfel robi się coraz lżejszy? Nic straconego. Salon czy sypialnia mogą zyskać nowy wygląd bez wielkich inwestycji. Sprawdź, jak sprytnie i tanio odmienić wnętrze mieszkania.

Po pierwsze – sprzątanie

Nawet bez wieloletnich badań można stwierdzić, że ludzie mają tendencję do gromadzenia rzeczy. I nie chodzi wcale o zbieractwo emocjonalne. Po prostu lata spędzone w jednym mieszkaniu robią swoje – rzeczy, które „kiedyś mogą się przydać” czy rzeczy które się „zepsuły, ale jeszcze się naprawi” mogą zalegać latami. Z przyzwyczajenia przestaje się je zauważać.

Każdy, kto chce odmienić wnętrze mieszkania powinien zacząć od gruntownego sprzątania. Oddania lub sprzedania rzeczy zbędnych i nie pamiątkowych oraz wyrzucenia rzeczy zepsutych. Można się zdziwić, ile worów zbędnych rzeczy można wynieść z domu po takiej inwentaryzacji.

Po drugie – meble

Po wyniesieniu zbędnych rzeczy, można zacząć planować. Sporą odmianą będzie już przestawienie mebli w domu. Warto jest to sobie lepiej wcześniej zaplanować, ponieważ bez dobrego planu, ten element metamorfozy może ciągnąć się w nieskończoność.

Nowy układ pomieszczenia dobrze jest rozrysować na kartce. Być może okaże się, że kolejny mebel jest zbędny, a wnętrze tym samym stanie się bardziej przestronne? Planując nowy rozkład pomieszczenia dobrze jest także wcześniej mierzyć meble i przeznaczoną dla nich przestrzeń. Byłoby szkoda szurać komodą po parkiecie na darmo, bo nie zmieści się we wnęce. Warto pamiętać, że wnętrze ma być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Kanapa może pięknie wyglądać w nowym miejscu, ale co z tego, jeśli tarasuje wejście na balkon lub do kuchni?

Po trzecie – ściana

Idealnie jest, jeśli po przemeblowaniu udało się odsłonić jedną ścianę. Niech będzie to wolna przestrzeń nad stołem czy kanapą – to dobre miejsce na stworzenie dominanty pomieszczenia. Tę ścianę można udekorować na wiele sposobów, m.in.:

  • galerią z ulubionych zdjęć. Około 10 zdjęć w ramkach różnych formatów i rozmiarów będzie ładnie wyglądać, gdy ułoży się ją w ciekawy wzór. Sporo inspiracji można znaleźć na Pinterest oraz Instagramie;
  • fototapeta 3D. I tu sposoby są dwa – albo tradycyjne położenie na ścianę, albo oprawienie fragmentu tej dekoracji… w bardzo dużą ramę! W ten sposób można uzyskać niebanalny obraz. Warto pamiętać, że fototapeta 3D z np. tunelowym wzorem może optycznie powiększyć pomieszczenie. To powinna być cenna wskazówka dla posiadaczy małych wnętrz;
  • drewno. To ponadczasowy materiał, uniwersalny i piękny. Niezależnie czy wnętrze jest w stylu skandynawskim, tradycyjnym czy polskim, ściana z drewna zawsze wygląda świetnie. Do tego typu dekoracji najlepiej sprawdzą się panele ze starych lub postarzanych desek. Idealnie będzie się komponować z tkaninami, kamieniem, szkłem i nawet metalem.