Domowe rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt
24 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

10 bezpiecznych dla zwierząt gatunków roślin domowych

Faktem jest, że spora liczba gatunków domowych roślin ozdobnych może zagrażać zdrowiu i życiu zwierząt zamieszkujących wraz z ludźmi. Niechlubną listę otwierają filodendrony czy draceny. Ciekawski pupil może zjeść lub połknąć fragment rośliny i przeważnie kończy się to problemami trawiennymi, jednak zdarzały się nawet bardziej przykre skutki. Dlatego najlepiej zdecydować się na hodowanie przyjaznych roślin. Które z nich są bezpieczne?

Czy istnieje zamknięta lista gatunków roślin szkodliwych dla zwierząt?

W tej chwili nie istnieją udokumentowane wyniki badań, zawierające pełną listę szkodliwych dla zwierząt roślin domowych. Raczej są tylko informacje pochodzące od właścicieli czworonogów, którzy kiedykolwiek mieli z nimi problemy. Nie sposób też eksperymentować bezpośrednio na zwierzętach. Ponadto lista problematycznych gatunków wzbogacona jest o rośliny pokrewne, na zasadzie dmuchania na zimne.

Lepiej hodować rośliny bezpieczne

Jeżeli w domu żyją domowe zwierzęta, to najrozsądniejszym wyjściem jest hodowanie zakupionych w takich miejscach, jak kwiaciarnia Filarowe Historie, takich roślin ozdobnych, o których wiadomo, że są dla nich obojętne. Nawet jednorazowe zjedzenie przez pupila kilku pędów czy listków, nie powinno wywoływać żadnych dolegliwości. Są to na przykład:

  1. Begonia królewska, której kolorowe liście najczęściej stanowią główną ozdobę.
  2. Ta roślina rośnie bardzo szybko, nawet jak jest regularnie podgryzana przez kota czy psa.
  3. Szlumbergera, zwana Grudnikiem. W zasadzie należy do kaktusów, jednak kolce ma na tyle mało wykształcone, że nie kłują zbliżających się do niej zwierząt.
  4. Efektowny storczyk falenopsis nie jest szkodliwy dla zwierząt tak jak znakomita większość innych odmian tego kwiatka.
  5. Ta roślina o oryginalnych kwiatach, również nie zagraża czworonogom.
  6. Wszelkie paprocie także nie niosą ze sobą żadnego niebezpieczeństwa.
  7. Maranta, której główną ozdobą są ornamenty na liściach, może być hodowana w domu ze zwierzętami.
  8. Chamedora wytworna. Należy do gatunku palm. Nie sprawia problemów zwierzętom domowym.
  9. Nolina wygięta. Roślina magazynuje wodę w pniu, więc może przyciągać uwagę spragnionego psa czy kota, ale w ogóle im nie zagraża.
  10. Fiołek afrykański.

O czym trzeba pamiętać?

Domowe rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt, tak naprawdę nie muszą do końca takie być. Chodzi o szczególne sytuacje, gdy zwierzę zadławi się ich fragmentem lub zje całą uprawę. Wtedy faktycznie mogą być z tego kłopoty jednak niepowiązane z toksycznością roślin lub jej brakiem.