5 września 2017

Kategoria:
Bez kategorii

Jak znaleźć dobrego lakiernika?

Karoseria to największa ozdoba naszego auta. Często to jej stan decyduje o wartości samochodu na rynku wtórnym. Zadbany lakier jest świadectwem tego, że właścicielowi leży na sercu stan pojazdu – zarówno techniczny, jak i wizualny. Kiedy trzeba skorzystać z usług lakiernika i jak wybrać fachowca, który przywróci karoserii dawny blask na kolejne lata użytkowania samochodu?

Kiedy wybrać się do lakiernika?

Lakier samochodowy to dość skomplikowana, wbrew pozorom, struktura. Najczęściej nakładane są trzy cienkie warstwy. Zadaniem pierwszej jest dokładne przywarcie do blachy i utworzenie podkładu pod kolejną warstwę, która z kolei odpowiada za kolor. Trzecia powłoka nadaje kolorowi efekt, np. metaliczny, matowy lub perłowy, a także chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Rola ochronna jest tu nawet ważniejsza niż estetyczna – lakier zabezpiecza samochód przed korodowaniem, dzięki czemu pojazd służy nam dłużej.

Zważywszy na to, że lakier pełni tak ważną funkcję, uzasadniona jest dbałość o jego stan. Kiedy należy udać się z wizytą do lakiernika? Zapytaliśmy o to specjalistów ze szczecińskiego zakładu Auto Efekt.

Każde zderzenie z przydrożnym kamykiem czy ziarnkami piasku powoduje mikrouszkodzenia, które osłabiają lakier. Z czasem w najbardziej narażonym na to miejscu pojawia się ubytek i ognisko korozji. Dlatego im szybciej zabezpieczymy uszkodzenie, tym mniej kłopotu będziemy mieć po dłuższym czasie. Znacznie łatwiej zniwelować niewielkie pęknięcie niż rdzę.

Po czym poznamy dobrego lakiernika?

Jeżeli na lakierze dostrzeżemy spękania, rysę lub inne uszkodzenia, warto działać szybko i rozejrzeć się za fachowcem, który przywróci karoserii blask i idealną gładkość. Czym cechuje się dobry lakiernik?

Dobry zakład blacharsko-lakierniczy to taki, w którym widzimy nowoczesne i zaawansowane urządzenia. Dzięki nim możemy mieć pewność precyzji – zarówno pod względem doboru koloru, jak i nałożenia powłok. Jednak same maszyny to za mało. Decydującą część pracy wykonuje człowiek. Lakiernik powinien mieć zdolności manualne, cierpliwość i dokładność, a także wiedzę i praktykę. Takiemu fachowcowi można ze spokojem powierzyć nawet trudne i niestandardowe prace.

Dobry lakiernik nie tylko przywróci naszemu samochodowi dawny urok, ale też chętnie podzieli się wiedzą, udzieli wskazówek, w jaki sposób postępować z autem i jakie preparaty do mycia i pielęgnacji stosować, aby karoseria przetrwała upływ czasu w jak najlepszym stanie. Warto skorzystać zarówno z wiedzy, jak i usług życzliwego fachowca.