zakup-dzialki
18 lipca 2018

Kategoria:
Bez kategorii

Z jakimi dokumentami warto zapoznać się przed zakupem działki?
5 (100%) / 1 głosów

Z jakimi dokumentami warto zapoznać się przed zakupem działki?

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o budowie własnego domu jest wybór i zakup odpowiedniej działki. Warto pamiętać, że nie na wszystkich gruntach wolno Ci będzie wznieść wymarzony dom jednorodzinny. Aby mieć pewność, że dana działka nadaje się pod budowę, musisz zapoznać się z kilkoma ważnymi dokumentami, a następnie dostosować projekt budynku do wymogów w nich opisanych.

Czasy samowoli budowlanej są odległym wspomnieniem. Dziś każda inwestycja tego typu, nawet prowadzona na własnym terenie, wymaga uzyskania odpowiednich zgód lub przynajmniej zgłoszenia do urzędu gminy – wyjaśnia nasz rozmówca z INLAND BIMO PROPERTY.

Wymogi dla działki pod budowę domu

Na rynku nieruchomości znajdziemy oferty wielu działek o różnym przeznaczeniu. Największym błędem, na szczęście coraz rzadziej popełnianym przez nabywców, jest zakup działki rolnej. Aby uzyskać zezwolenie na budowę na takich gruntach konieczne jest ich odrolnienie, co nie tylko trwa bardzo długo, ale też nie zawsze się udaje.

Inną pułapką na niedoświadczonych inwestorów są działki budowlane, przeznaczone jednak pod budowę obiektów przemysłowych i usługowych. Budowa domu w takim miejscu również jest praktycznie niemożliwa.

Aby mieć pewność, że na danej działce po pierwsze możesz budować, a po drugie – przyszły budynek będzie miał postać przynajmniej zbliżoną do Twoich oczekiwań, powinieneś zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni. Jest to dokument prawa lokalnego, ustalany indywidualnie przez każdą gminę.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego odnajdziesz w wydziale architektonicznym urzędu gminy. Dostęp do niego ma każdy, możesz także zwrócić się o udostępnienie odpisów i wyrysów.

Co jeszcze znajdziesz w MPZP?

MPZP określa status działki i możliwości jej zagospodarowania. To jednak nie wszystko. Znajdziesz tu również szczegółowe wymogi odnośnie do dozwolonych rozmiarów i bryły budynku, a także dopuszczalny kształt więźby dachowej. Inną ważną informacją jest minimalna wielkość działki, na której można budować dom w takim miejscu.

Lektura MPZP pozwoli Ci także przewidzieć, jak będzie zmieniała się okolica w przyszłości. To bardzo ważne, np. w sytuacji gdy w sąsiedztwie przewidywana jest budowa oczyszczalni ścieków, ruchliwej drogi lub wysypiska śmieci. Jeśli chcesz uniknąć podobnych nieprzyjemności, koniecznie zapoznaj się z planem zagospodarowania.

Bezpieczny zakup działki

Kolejną ważną sprawą, o którą warto zadbać przed zakupem działki, jest sprawdzenie jej stanu prawnego. Niedobrze byłoby przecież ulokować pieniądze w gruncie, który jest np. obciążony hipoteką. Dlatego przed zakupem działki koniecznie złóż w Sądzie Rejonowym wniosek o wypis z księgi wieczystej.

Zwróć uwagę przede wszystkim na dział IV, gdzie znajdziesz informacje właśnie na temat hipoteki. Z księgi wieczystej dowiesz się także – lub upewnisz – kto jest właścicielem działki, czy jest ona pusta, czy może istnieje na niej jakakolwiek zabudowa oraz jaka jest jej dokładna powierzchnia.