plyty-kamienne
6 lipca 2018

Kategoria:
Bez kategorii

Różne sposoby zastosowania kamienia naturalnego w domu

Kamień naturalny to bardzo szeroka grupa materiałów, które można stosować w budownictwie, a także wykańczaniu i urządzaniu wnętrz zarówno domowych, jak i biurowych, użyteczności publicznej czy sakralnych. Dziś skupimy się jednak na domowych zastosowaniach naturalnego kamienia. Jakie elementy wykończenia można z niego wykonywać i dlaczego warto rozważyć wykorzystanie tego materiału?

Kamień naturalny na podłogach

Twardość, odporność na naciski oraz ścieranie, a także łatwe czyszczenie i pielęgnacja sprawiają, że naturalny kamień to idealny materiał na posadzki. Zaletą jest także niepowtarzalny wygląd każdej z kamiennych płyt, które są dostępne w ogromnym wachlarzu odmian kolorystycznych i ziarnistości. Jakie kamienie nadają się na podłogi? Zapytaliśmy o tu u źródła – w hurtowni kamienia naturalnego Granimex Więcko, która specjalizuje się w dostarczaniu kamiennych elementów wykończenia:

Proponujemy przede wszystkim posadzki granitowe, które są bardzo twarde, odporne mechanicznie i chemicznie. Można je stosować w miejscach o dużym natężeniu ruchu, więc sprawdzają się doskonale nie tylko w domach, ale też na dworach, w hotelach, a nawet na zewnątrz – na tarasach i podjazdach. Płomieniowanie i szczotkowanie zapewniają dużą przyczepność podłoża, co pozwala stworzyć bezpieczne kamienne schody. Granit można wielokrotnie poddawać renowacji, co czyni z niego inwestycję na długie lata – w tym czasie nie straci nic ze swoich walorów ani użytkowych, ani estetycznych.

Drugim materiałem, z którego wykonuje się posadzki, jest marmur. Jego żyłkowany i niejednorodny rysunek pozwala budować wyjątkową aranżację. Materiał ten nie jest tak odporny, jak granit – marmur łatwiej zabrudzić lub uszkodzić, dlatego wymaga impregnacji. Ta drobna niedogodność nie przesłania jednak najważniejszego – marmurowe posadzki są wręcz nieprzyzwoicie piękne!

Kamień naturalny na ścianach

Kamień naturalny sprawdza się także jako okładzina ścienna. Kamienne płyty nadają wnętrzu jednocześnie naturalności i elegancji. Wybór jest tu większy, ponieważ kamień na ścianę nie jest narażony na ścieranie, ciężar mebli ani zanieczyszczenia czy zarysowania.

Do najpopularniejszych kamieni na ścianę zaliczają się: granit, marmur, piaskowiec, trawertyn, wapień oraz łupek. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, dobierając kamień do łazienki lub kuchni – nie każdy równie dobrze radzi sobie z wilgocią.

Blaty z naturalnego kamienia

Wszystkie wyżej wspomniane zalety kamienia naturalnego sprawiają, że nadaje się on także do wykonywania blatów kuchennych i łazienkowych. Idealnie równa powierzchnia odporna na zarysowania i zabrudzenia, za to łatwa do utrzymania w czystości – właśnie tego oczekuje się od blatu! Dlatego kamień gości w kuchniach i łazienkach, gdzie jest praktyczną i oszałamiająco ładną powierzchnią roboczą. Jako blaty sprawdzają się: granit, marmur, trawertyn.