pomoc-prawna
6 czerwca 2018

Kategoria:
Bez kategorii

Na czym polega obsługa prawna podmiotów gospodarczych?

Prowadzenie firmy nierozerwalnie wiąże się z koniecznością stosowanie do bardzo obszernej listy przepisów prawnych. Nie każdy przedsiębiorca musi być jednak ekspertem w dziedzinie prawa gospodarczego, podatkowego czy pracy – wielu z nich korzysta z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii prawnych. Na czym polegają ich usługi?

Doradztwo prawne

To podstawa usług świadczonych przez prawników na rzecz firm. Doradztwo obejmuje między innymi wsparcie podczas podpisywania umów z partnerami i kontrahentami, negocjacji bądź transkacjach nabywania udziałów bądź akcji. Prawnik jest w stanie stwierdzić między innymi czy dana umowa jest zgodna z prawem bądź czy nie zawiera tzw. kruczków prawnych, które mogą przynieść szkodę klientowi.

Audyty prawne

Audyt prawny to nic innego jak analiza sytuacji prawnej firmy – w procesie tym prawnik sprawdza statut przedsiębiorstwa, ustanowiony regulamin pracy oraz wynagradzania, dokumentację administracyjną. W jakim celu przeprowadza się audyt prawny?

Celem audytu jest „uporządkowania” działalności firmy, a także wypracowanie optymalnych sposobów prowadzenia działalności – wyjaśnia radca prawny Grzegorz Pelc.

Reprezentacja klienta

Radcy prawni występują również w roli reprezentantów klienta przez instytucjami takimi jak Urzędy Skarbowe bądź Krajowy Rejestr Sądowy. Mogą być również przedstawicielami firm w postępowaniach sądowych i przedsądowych z zakresu prawa gospodarczego, handlowego, pracy, cywilnego bądź własności intelektualnej. Przykładowo, jeśli klient danej firmy zalega z płatnościami, prawnik przejmuje od firmy działania zmierzające do wyegzekwowania zwrotu długu.

Dwie formy obsługi prawnej

Przedsiębiorcy poszukujący wsparcia w sprawach prawnych mogą zdecydować się na dwie formy obsługi prawnej. Pierwszą z nich jest zatrudnienie prawnika, który będzie zajmował się tylko i wyłączenie kwestiami dotyczącymi firmy. Rozwiązanie to jest niestety bardzo drogie, wiąże się bowiem z koniecznością pokrycia wszystkich kosztów zatrudnienia – pozwolić sobie mogą na nie jedynie największe przedsiębiorstwa. Alternatywą jest outsourcing obsługi prawnej, czyli skorzystanie z usług zewnętrznej kancelarii prawnej, specjalizującej się w obsłudze przedsiębiorstw. Koszt takiej obsługi jest zdecydowanie niższy, ponieważ przedsiębiorstwo płaci jedyne za wykonanie konkretnych działań, nie pokrywa zaś pełnych kosztów zatrudnienia. Jednocześnie prawnicy działający w ten sposób oferują swoim klientom kompleksową opiekę z zakresu prawa. Takie rozwiązanie jest preferowane przez małych i średnich przedsiębiorców.