24 maja 2017

Kategoria:
Bez kategorii

Mieszkanie – Kupno czy wynajem?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej jest wynająć mieszkanie czy wziąć kredyt hipoteczny i kupić nieruchomość. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a decyzję najlepiej jest podjąć w oparciu o własną sytuację finansową i życiową.

Mieszkanie za kredyt

Niewiele osób jest w stanie zakupić nieruchomość za własną gotówkę. Najczęściej, aby pozwolić sobie na posiadanie własnego mieszkania, musimy sięgnąć po kredyt, który będziemy spłacać przez kolejne 30 lat. Brzmi to odstraszająco, a mimo to wielu z nas decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Bo jesteśmy przywiązani do własności, lubimy wiedzieć, że coś jest nasze. Poza tym, gdy już zdecydujemy się poszukać w ofertach mieszkania na sprzedaż i wybierzemy to jedno jedyne, z większą swobodą inwestujemy w nie, urządzamy i dekorujemy według własnego uznania i w ten sposób wijemy swoje niepowtarzalne gniazdko.

Musimy liczyć się z tym, że przez długie lata będziemy spłacać raty kredytu, bez względu na to, czy mamy pracę, czy nasze warunki finansowe ulegną pogorszeniu, mamy umowę z bankiem, której musimy dotrzymać. Z drugiej strony, za wynajem również płacimy, z tym że po spłaceniu kredytu mieszkanie jest nasze, w przeciwieństwie do mieszkania wynajmowanego.

Wynajem, czyli większa swoboda

Wynajmowane mieszkanie również ma swoje plusy. Chociażby możliwość łatwej zmiany mieszkania w sytuacji, gdy musimy przeprowadzić się np. ze względu na pracę. Poza tym, jako najemcy, martwimy się w zasadzie wyłącznie opłatą za mieszkanie. Jeśli coś się zepsuje, nastąpi awaria, to rozwiązanie problemu leży po stronie właściciela nieruchomości.

Jednocześnie, musimy pamiętać, że umowa najmu może wygasnąć lub zostać rozwiązana z odpowiednim wyprzedzeniem. Wtedy, niezależnie od tego, jak bardzo lubimy miejsce, w którym mieszkamy, musimy je zmienić. Z tego powodu wiele osób nie przykłada wagi do tego, jak urządzone jest ich mieszkanie, nie inwestuje w nowe meble czy sprzęty.

Pomoc specjalisty

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wynajęcie czy na zakup mieszkania, warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Takie biuro dysponuje wieloma ofertami w różnych przedziałach cenowych oraz oferuje pomoc nie tylko w zawarciu korzystnej dla nas umowy, ale także, w przypadku konieczności wzięcia kredytu.