W jaki sposób poprawić akustykę pomieszczenia odsłuchowego
17 sierpnia 2018

Kategoria:
Bez kategorii

Jak poprawić akustykę w pomieszczeniu?

Sposób w jaki słyszymy dźwięki, zależy od wielu złożonych czynników, do których zaliczamy zarówno indywidualną budowę ucha, jak i klimat akustyczny danej przestrzeni. W niektórych pomieszczeniach, jak np. studia nagrań, pokoje odsłuchowe, kabiny tłumaczy, sale multimedialne oraz kinowe, konieczne jest stosowanie rozwiązań wpływających na poprawę akustyki, w tym wyciszenie dźwięków z zewnątrz.

Co wpływa na akustykę pomieszczeń?

Jakość dźwięków, które docierają do uszu słuchaczy oraz mikrofonów w studiach nagrań, w dużej mierze uzależniona jest od kubatury pomieszczenia, ilości i rozmieszczenia znajdujących się w nim przedmiotów, a nawet materiałów, z których wykonano przegrody architektoniczne.

Oznacza to, że dla poprawy akustyki w pomieszczeniu konieczne jest świadome kształtowanie wszystkich tych elementów. Zastanówmy się, co zrobić, by w ograniczonej przestrzeni uzyskać jak najlepsze efekty akustyczne.

 Jak poprawić akustykę wnętrza?

Głównym czynnikiem wpływającym na sposób rozchodzenia się dźwięku w pomieszczeniu są proporcie między jego długością, szerokością i wysokością. Najważniejsza zasada podczas projektowania pomieszczenia odsłuchowego mówi o tym, że poszczególne wymiary pokoju nie powinny być swoimi wielokrotnościami, ani wielkościami w proporcjach 1:1,5.

Jeśli przygotowujesz pokój odsłuchowy w istniejącym już pomieszczeniu, nie masz wpływu na jego proporcje, zatem jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym modelowanie rezonansów, jest stosowanie przemyślnych konfiguracji sprzętów i odpowiednich ustrojów akustycznych, np. w formie paneli i mat.

Głośniki zestawu muzycznego powinny być oddalone na odległość min. 0,5 metra od znajdującej się za nimi ściany, a w przypadku kolumn podłogowych dystans ten powinien być większy. Najgorszym możliwym pomysłem jest ustawienie głośników bezpośrednio pod ścianą lub w regale.

Punkt odsłuchowy w pomieszczeniu należy ustawić w mniejszej odległości od głośników, niż wynoszą odległości pomiędzy poszczególnymi zestawami głośnikowymi. Co więcej, fotel nie może być ustawiony pod ścianą – odległość od niej powinna wynosić co najmniej 1,5 metra.

Między punktem odsłuchowym a zestawem głośnikowym nie powinno się ustawiać dużych płaskich sprzętów, jak np. stoły czy ławy, natomiast przydatne okażą się pianki oraz dyfuzory rozpraszające lub pochłaniające dźwięk wzdłuż bocznych ścian pomieszczenia.

Jeśli chodzi o wyciszenie ścian w pokoju odsłuchowym, najważniejsze są tutaj przegrody boczne, na drugim miejscu – ściana za głośnikami, nie należy jednak zapominać o wygłuszeniu sufitu oraz drzwi do pomieszczenia. Na podłodze koniecznie musi znaleźć się dywan lub wykładzina.

Do wygłuszania ścian najlepiej sięgnąć po profesjonalne ustroje akustyczne, dostępne np. w MCakustik. Należy przy tym bezwzględnie stosować się do reguły symetrii – właściwych efektów pracy nad poprawą akustyki w pomieszczeniu możemy spodziewać się wyłącznie pod warunkiem równomiernego wytłumienia obu stron pokoju.

A zatem symetria, zachowanie odpowiednich odległości między głośnikami i punktem odsłuchowym (trójkąt równoramienny) i użycie odpowiednich materiałów wygłuszających, pozwoli ci cieszyć się lepszą głębią, trójwymiarowością, lekkością i stereofonią dźwięku.