8 października 2019

Kategoria:
Bez kategorii

Elementy drogowego oznakowania pionowego

Oznakowania pionowe są jednymi z najczęściej spotykanych przy szosach. To popularne znaki drogowe skategoryzowane w kilku podstawowych grupach — nakazu, zakazu, informacyjne oraz ostrzegawcze. Dzięki nim możliwe jest uporządkowanie ruchu drogowego i dopasowanie jazdy do panujących warunków czy okoliczności. Poznaj elementy drogowego oznakowania pionowego oraz ich charakterystykę.

Znaki drogowe stanowią nieodłączny krajobraz przy drogach na całym świecie. Trudno wyobrazić sobie jazdę bez tych drogowskazów. Aby możliwe było maksymalnie bezpieczne poruszanie się pojazdami zmotoryzowanymi, w Polsce został opracowany system oznakowania drogowego. Składają się na niego znaki poziomie oraz pionowe.

Podział znaków pionowych

Znaki pionowe to te, które każdego dnia mijasz w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy. Bez ich znajomości nie zdasz egzaminu na prawo jazdy i nie będziesz w stanie bezpiecznie poruszać się po terenach zabudowanych i poza nimi. Przypominamy obowiązujący w Polsce podział znaków pionowych na:

  • ostrzegawcze,
  • nakazu,
  • zakazu,
  • informacyjne,
  • znaki kierunku i miejscowości,
  • znaki uzupełniające,
  • znaki przed przejazdami,
  • tabliczki i tablice,
  • znaki szlaków rowerowych.

To bardzo rozbudowana kategoria, która zawiera same istotne znaki. Niektóre z nich obowiązują przez cały rok (np. zakaz wyprzedzania czy parkowania), inne tylko sezonowo (np. ostrzeżenie o oblodzeniu czy trwających remontach). Wszystkie jednak powinny być respektowane przez uczestników ruchu drogowego, dla ogólnego porządku oraz bezpieczeństwa jazdy. Śledzenie znaków jest ważne nie tylko w trasie mało znanej, ale również podczas codziennej jazdy. Wielu kierowcom, którzy jeżdżą, „na pamięć”, umykają ważne informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu, w tym objazdów.

Ważne oznakowanie pionowe

Rola oznakowania pionowego jest nie do przecenienia, dlatego produkcja znaków wymaga doświadczenia oraz najwyższej staranności. Jedną z firm, która zajmuje się dostarczaniem tych elementów, jest Andros. Zleceniodawcy wybierający producenta oznakowania muszą kierować się przede wszystkim dobrem publicznym. Dlatego ważne jest, aby były one produkowane z solidnych materiałów, najczęściej blachy aluminiowej lub ocynkowanej. Mogą być zupełnie płaskie lub mieć podwójnie gięte krawędzie. Dzięki takiej konstrukcji oznakowanie pionowe wygląda estetycznie, a przy tym jest dobrze widoczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych.  Dla dodatkowego wzmocnienia przed uszkodzeniami mechanicznymi powierzchnia znaków pokrywana jest folią odblaskową lub nieodblaskową.