29 kwietnia 2020

Kategoria:
Bez kategorii

Dlaczego krawiectwo to dobry pomysł na hobby?

Szukasz ciekawego zajęcia, które pozwoli ci oderwać się od codziennych spraw? Masz wyrzuty sumienia po obejrzeniu kolejnego odcinka serialu i odnosisz wrażenie, że wolny czas przecieka ci między palcami? Czas znaleźć sobie hobby! Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się kursy krawiectwa. Jak przekonasz się już za chwilę – nie bez powodu.

Szalone tempo życia, stres oraz zmęczenie w wielu z nas zabijają chęć rozwoju i tworzenia. Zapominamy, że to właśnie aktywność niezwiązana z obowiązkami jest olbrzymim źródłem pozytywnej energii. Czas i uwaga, które inwestujemy w hobby, dają nam radość, a często również poczucie satysfakcji – zwłaszcza wtedy, gdy pokonujemy własne ograniczenia, zdobywamy nowe umiejętności i tworzymy coś swojego.

Kreatywne hobby

Szycie ubrań, ale też tekstyliów domowych, a więc firan, zasłon, narzut itd. jeszcze kilkadziesiąt lat temu było powszechną umiejętnością. Wówczas traktowane jak obowiązek, dziś często postrzegane jest jako przywilej. Większość z nas na co dzień ubiera się w sieciowych sklepach odzieżowych, bo takie ubrania są po prostu tanie i łatwo dostępne. Niestety, korzystając z ich oferty, jesteśmy mocno ograniczeni panującą modą, większość ubrań jest produkowana „na jedną modłę”. Toteż na kursy krawiectwa najczęściej zgłaszają się osoby, które chcą samodzielnie decydować o swoim ubiorze, mają dość nudnej odzieży ze sklepów, szukają własnego, niepowtarzalnego stylu. Umiejętność szycia pozwala im nie tylko tworzyć wymarzone ubrania, ale też eksperymentować z różnymi stylami, wreszcie z tkaninami, kolorami itd. Widok własnoręcznie wykonanych ubrań na sobie czy na koleżankach daje olbrzymią satysfakcję. Dlatego większość osób, które zaczynają przygodę z szyciem i widzą pierwsze, choćby drobne sukcesy, chętnie kontynuuje naukę krawiectwa.

Wartościowe umiejętności

Krawiectwo to sztuka, ale także rzemiosło. Opanowanie go w stopniu mistrzowskim nie jest łatwe i nie da się tego osiągnąć szybko, za to sama nauka okazuje się wyjątkowo przyjemna. Osoby, które przychodzą do nas na podstawowy kurs krawiecki, często decydują się na dalszą naukę, niekoniecznie po to, żeby w przyszłości uprawiać zawód krawca, ale po prostu dlatego, że lubią w ten sposób spędzać czas – opowiada nasza rozmówczyni ze Strefy Sztuki Krawieckiej w Poznaniu. Program organizowanych przez nas szkoleń zbudowany jest tak, by umożliwiać kursantom różne drogi rozwoju. Ci, którzy chcą zajmować się szyciem wyłącznie hobbystycznie, mogą korzystać z kursów tematycznych, np. szycia tekstyliów dziecięcych. Dla osób, które lubią wyzwania i dążą w stronę profesjonalizmu, przygotowaliśmy kolejne szkolenia, np. kurs konstrukcji odzieży czy kurs szycia bielizny.

Nie ulega wątpliwości, że umiejętność szycia jest bardzo przydatna. Pozwala uniezależnić się od oferty sklepów, o czym powiedzieliśmy już wcześniej, ale to nie wszystko. Warto zauważyć, że w Polsce rośnie zainteresowanie oryginalnymi produktami. Stąd coraz większa popularność nowych, autorskich marek odzieżowych. Chociaż hobbystyczna nauka szycia nie musi przerodzić się w pomysł na biznes, nowa umiejętność to zawsze dodatkowe możliwości.

Wyjątkowe miejsce spotkań

Wybór konkretnego hobby determinuje nie tylko to, w jaki sposób będziemy spędzać czas, ale też w jakim towarzystwie. Uczestnictwo w kursie szycia daje możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi, o których z góry wiemy, że podzielają nasze zainteresowania i pomysły. Chociaż w szkoleniach krawieckich najczęściej uczestniczą kobiety, zdarzają się też panowie. Każda grupa, bez względu na przekrój wiekowy i płeć kursantów, ma swój własny, przyjazny klimat. Spędzając wspólnie czas, uczestnicy siłą rzeczy poznają się, dzięki czemu poszerzają swoje kręgi towarzyskie o osoby spoza pracy czy studiów. Kurs szycia jest więc dobrym pomysłem również dla osób, które szukają nowych znajomości.