weterynarz
11 stycznia 2020

Kategoria:
Bez kategorii

Czym zajmuje się onkologia weterynaryjna?

Zwierzęta domowe to często nasi najlepsi przyjaciele czy wręcz członkowie rodzin, nic więc dziwnego, że tak bardzo dbamy o ich zdrowie. Zapewniamy im najlepsze jedzenie i kompleksową opiekę weterynaryjną, stosujemy też profilaktykę zdrowotną. Niestety nie zawsze udaje się uniknąć poważnych chorób, jakimi są nowotwory. Występują one również u zwierząt, którym w takiej sytuacji pomóc może onkologia weterynaryjna.

Nowotwory u zwierząt. Co warto wiedzieć?

Chociaż choroby nowotworowe wydają się być domeną człowieka, to jednak rak nie oszczędza również zwierząt domowych. Co więcej, okazuje się nawet, że to właśnie nowotwory stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów wśród zwierzaków, szczególnie tych w starszym wieku. Geneza chorób nowotworowych wciąż nie została do końca rozpoznana, uznaje się jednak, że największy wpływ mają tu czynniki środowiskowe i genetyczne. Jak wiadomo, zróżnicowanie nowotworów jest ogromne i mogą one przybierać różne formy oraz atakować rozmaite narządy. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt domowych, u których stwierdza się m.in. chłoniaki, kostniakomięsaki, naczyniaki oraz czerniaki, a także guzy narządów. U psów i kotów często występuje rak płuc, wątroby, sutka czy tarczycy. Podobnie jak u ludzi, tak samo u zwierząt rak nie zawsze jest wyrokiem śmierci. Wręcz przeciwnie, postęp w medycynie sprawia wręcz, że nowotwory u psów czy kotów można z powodzeniem leczyć, skutecznie przedłużając życie pupili. Tym właśnie zajmuje się onkologia weterynaryjna.

Onkologia weterynaryjna – badania i zabiegi

Podstawą w skutecznym leczeniu nowotworów, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, jest szybka i precyzyjna diagnostyka. Prawidłowe rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia niezbędnych badań. W tym celu wykonuje się m.in. badania obrazowe, takie jak USG oraz RTG, a także badania laboratoryjne. Najistotniejsze znaczenie ma jednak biopsja i pobieranie wycinków do badań histopatologicznych, czym zajmuje się np. Przychodnia Weterynaryjna w ChorzowieTo właśnie na podstawie wyników tych badań weterynarz jest w stanie ocenić stan zdrowia zwierzaka, ustalić rokowania i zaplanować leczenie, które może przybierać różne formy. W przypadku guzów najczęściej przeprowadza się operacje chirurgiczne polegające na wycięciu zmiany. U zwierząt domowych stosuje się również chemioterapię oraz radioterapię, a także immunoterapię. Należy przy tym zaznaczyć, że w przeciwieństwie do medycyny stosowanej u ludzi chorych na raka, onkologia weterynaryjna nie ma na celu przedłużania życia zwierzaka za wszelką cenę. Nadrzędną wartością jest tu bowiem samopoczucie pupila i jakość jego życia. Skuteczne leczenie powinno zapobiegać objawom ubocznym, uśmierzać ból i umożliwiać zwierzakowi normalne, komfortowe funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać, że wcześnie wykryty u zwierzaka nowotwór często może zostać skutecznie wyleczony, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u weterynarza.