mężczyzna u psychoterapeuty
25 kwietnia 2022

Kategoria:
Bez kategorii

Czym jest psychoterapia podtrzymująca?

Psychoterapia to oparta o wiedzę naukową metoda leczenia różnego rodzaju zaburzeń psychicznych oraz problemów emocjonalnych. Opiera się na bezpośredniej rozmowie z psychoterapeutą, w której ten stara się wywrzeć korzystny wpływ na psychikę chorego. Istnieje jednak kilka rodzajów terapii, stosowanych w zależności od rodzaju i stadium choroby. Jedną z nich jest psychoterapia podtrzymująca. Wyjaśniamy, na czym polega i kto z niej może skorzystać.

Dla kogo przeznaczona jest psychoterapia podtrzymująca?

Psychoterapia podtrzymująca, zwana też wspierającą, ma na celu zmianę stosunku pacjenta do trudnych sytuacji życiowych. Odbywa się to poprzez pokazywanie i wzmacnianie pozytywnych wzorców zachowań. Psychoterapia podtrzymująca jest skierowana do osób czujących paraliżującą bezradność, zrezygnowanie, napięcie czy ciągły niepokój. Jednym słowem, są to osoby nieszczęśliwe, które potrzebują wsparcia, po to by w ich życiu emocjonalnym pojawiło się więcej optymizmu.

Szczera i otwarta rozmowa z psychoterapeutą jest dla nich szansą na podzielenie się swoimi problemami, wspomnieniami oraz wątpliwościami. Terapeuta jest aktywny w czasie konserwacji – nie tylko słucha, ale też doradza, uspokaja, wyjaśnia i pobudza chorego do aktywności. Z tego powodu terapeuta powinien być kimś, komu wiemy, że możemy zaufać, a na psychoterapię warto zapisać się do sprawdzonego i cenionego przez pacjentów ośrodka specjalizującego się w psychoterapii, takiego jak klinika psychologiczna Tamar Clinic.

Psychoterapia podtrzymująca a psychoterapia aktywna

Psychoterapia bezpośrednia oddziałuje na chorego, natomiast pośrednia na jego otoczenie. Wyróżniamy dwa rodzaje terapii bezpośredniej: aktywną i właśnie podtrzymującą. W przeciwieństwie do aktywnej psychoterapii, podtrzymująca ma charakter jedynie pomocniczy i powierzchowny, a psychoterapeuta nie prowadzi dogłębnej analizy zachowań pacjenta. Nie ma ona celu radykalnego korygowania błędnych postaw, przeprowadzania zmian w strukturze osobowości pacjenta i nie leczy się z jej pomocą objawów choroby. Z tego też powodu polecana jest przede wszystkim osobom z lżejszymi zaburzeniami emocjonalnymi. Chodzi między innymi o pacjentów, które mają pozytywne doświadczenia w radzeniu sobie ze złożonymi problemami, a ich kryzys psychiczny nastąpił na skutek nagłych, nieprzyjemnych wydarzeń.