nauka hiszpańskiego
23 grudnia 2019

Kategoria:
Bez kategorii

Czy warto uczyć się hiszpańskiego z książek?

Rynek książek przeznaczonych do nauki języków obcych stale się rozwija. Pojawia się na nim wiele nowych pozycji, które nauczyciele dopasowują do programów szkolnych, umiejętności dzieci, ale też celów postawionych sobie do osiągnięcia przez ucznia. Co jednak, jeśli chcesz nauczyć się języka obcego np. hiszpańskiego samodzielnie z książki? Każdy wie, że samodzielna nauka jest trudna. Czy jednak właściwe dopasowanie publikacji pozwala osiągnąć sukces?

Książki poprawiają zdolności językowe

W dzisiejszych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego jest wręcz niezbędna do bycia konkurencyjnym pracownikiem. Metod szybkiej i skutecznej nauki języka hiszpańskiego, i wielu innych jest wiele. Aplikacje mobilne, nauka szybkiego zapamiętywania, metoda konwersacyjna…. Wszystkie kuszą, ale wymagają też poniesienia z góry narzuconych nakładów pieniężnych, nierzadko wysokich. Wielu jednak zapomina, że najbardziej znaną i najstarszą metodą nauki języka było czytanie książek w języku obcym. Dla wielu jest to metoda stara, niepasująca do dzisiejszego świata technologii. Okazuje się, że nauka języka hiszpańskiego z książek może być skuteczna. Dlaczego warto z niej skorzystać?

Czytanie pozwala opanować język

Wiele osób uważa, że czytanie zagranicznych książek jest stratą czasu. Nawet jeśli nie mają problemów ze słuchaniem, znają wiele niezbędnych słówek, to jeśli nie będą czytać, nie osiągną zamierzonego celu na poziomie C1 czy C2. Osiągnięcie zaplanowanych efektów wymaga połączenia wielu elementów (a to właśnie w książkach znajduje się najwięcej słówek, zwrotów), zainteresowania tematem i poświęcenia kilku chwil.

Wybieraj różnorodne książki

Decydując się na naukę języka hiszpańskiego, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że ważne jest nie tylko poznawanie słówek, ale też ich używanie w codziennym życiu, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie czytanie zwiększa nasz zasób wyrazów. Przeciętny mówca nie dobiera każdego wypowiedzianego słowa powoli, z niezwykłą starannością. Warto również pamiętać, że samo prawidłowe dobranie słów nie jest wystarczające, ważne jest również ich brzmienie. W codziennym życiu, w mowie można powiedzieć, że dzień był fatalny, ale już w piśmie takiego określenia nie powinno się używać.

Im więcej czytasz, tym szybciej się uczysz

Wiele osób zgodnie potwierdza, że im większa ilość czasu spędzanego na czytaniu książek, tym szybsze i prostsze jest zapamiętanie kolejnych słówek. Właściwe książki możesz kupić w księgarni SIESTA. Jak gwarantuje jej przedstawiciel, jeżeli nie znajdziesz w katalogu jakiegoś tytułu, napisz wiadomość na adres: księgarnia@siesta.pl, a sprowadzona zostanie dla Ciebie każda książka.

Większość osób jest wzrokowcami. Każda czynność angażująca wzrok, pozwala na jeszcze lepsze zapamiętanie etapów danej lekcji. Dlatego dla wielbicieli seriali ciekawą formą nauki może być kurs w formie telewizyjnego sitcomu. Materiały w nim zawarte oparte są na codziennym języku i emocjach związanych z przygodami, romansami i dramatami bohaterów serialu, które rozgrywają się w biurze w Madrycie. Kurs znajdziesz w wersji on-line, a także na płycie z dołączoną książką do nauki hiszpańskiego. Zawiera dużą ilość ćwiczeń gramatycznych i słownikowych. Dostępny jest na trzech poziomach (A1, A2 i B1).

Co oczywiste, poziom lektur, a także innych publikacji do nauki języka hiszpańskiego – np. kompendiów gramatycznych czy leksykalnych – dopasuj do aktualnego poziomu swoich umiejętności. Jeśli zaczynasz od podstaw, wybierz materiały dla początkujących – np. samouczki, które pozwolą Ci przebrnąć przez podstawowe zwroty. Krok po kroku nabędziesz umiejętności, które pozwolą Ci przejść do literatury przeznaczonej dla uczących się hiszpańskiego, a następnie – do Cervantesa w oryginale.