Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie żurawi budowlanych w przemyśle.

Dźwig budowlany (żuraw budowlany) to jedna z wielu odmian dźwignic, czyli urządzeń służących do pionowego i poziomego przemieszczania ładunków o znacznej masie na niewielkie odległości. Ogólna klasyfikacja dźwignic opiera się o sposób ich eksploatacji, stąd właśnie wyróżnienie dźwigów budowlanych na tle podobnych, ale inaczej wykorzystywanych żurawi, np. portowych.
Dźwignice wykorzystywane są wszędzie, gdzie zachodzi konieczność przemieszczania elementów o bardzo dużej wadze. W praktyce oznacza to, że rozmaite dźwigi i żurawie są urządzeniami niezbędnymi nie tylko na placach budowy, ale też w stoczniach, rozmaitych zakładach produkcyjnych oraz wydobywczych i w wielu innych miejscach.
Zastosowanie żurawi budowlanych
Jak ustaliliśmy już we wstępie, dźwig budowlany przeznaczony jest do pracy w branży budowlanej. Podczas realizacji inwestycji deweloperskich stosuje się żurawie wieżowe, nazywane potocznie właśnie dźwigami. Dźwigi należą do największych maszyn budowlanych i równie duże są ich możliwości.
Wolnostojący dźwig wieżowy możne podnosić ładunki o masie kilkuset ton na wysokość nawet 100 metrów, zaś kotwiony do budynku – jeszcze wyżej. Mówimy tu o żurawiach stacjonarnych. Obok nich wyróżnia się dźwigi budowlane przejezdne, które przemieszczają się po placu budowy na szynach lub gąsienicach.
Wykorzystanie żurawi na budowie sprowadza się głównie do prac montażowych oraz przeładunkowych. Dźwig umożliwia szybkie rozładowanie ciężkich materiałów i pokaźnych elementów konstrukcyjnych na placu budowy, a także podnoszenie ich na bardzo duże wysokości. W przypadku budowy domów jednorodzinnych, dźwig może zostać wykorzystany do posadowienia więźby dachowej na szczytowym stropie czy ustawiania gotowych szalunków; przy budowie wieżowców za pomocą dźwigu dostarcza się niezbędne elementy stalowe na wszystkie kolejne kondygnacje – opowiada nasz rozmówca z firmy MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski.
Przeznaczenie mini dźwigów budowlanych
Skoro żurawie zaliczamy do największych maszyn budowlanych, nieco zaskakującym zjawiskiem mogą wydawać się mini dźwigi. Urządzenia tego typu faktycznie charakteryzują się bardzo małymi rozmiarami i z pewnością nie mogą być wykorzystywane w ten sam sposób co ich starsi bracia.
Niemniej mini żurawie budowlane są już powszechnie stosowane w krajach zachodnich i coraz popularniejsze w Polsce. Najczęściej używa się ich do montażu dużych przeszkleń w budynkach jednorodzinnych i wieżowcach. Ich przewaga nad standardowymi żurawiami polega na większej mobilności, zwrotności, a przede wszystkim możliwości zastosowania na ograniczonych przestrzeniach.
Podobnie jak standardowe żurawie budowlane, również mini dźwigi mogą pochwalić się bardzo dużym udźwigiem i wysięgiem. Największe modele z powodzeniem zastępują pełnowymiarowe dźwignice przy budowie domów jednorodzinnych, natomiast mniejsze wykorzystywane są głównie do prac instalacyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana