Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie przecinarek plazmowych

Przecinarki plazmowe są narzędziami spawalniczymi, które dzięki łukowi plazmowemu tną z dużą precyzją metale o różnej grubości i strukturze. Z uwagi na swoje spore możliwości znajdują zastosowanie w przydomowych warsztatach oraz w profesjonalnych halach produkcyjnych jednocześnie. Co warto na ich temat wiedzieć? Jak wygląda w praktyce zastosowanie przecinarek plazmowych?
Największa zaleta używania przecinarki plazmowej
Cięcie plazmą wykorzystywane jest do przecinania materiałów przewodzących prąd – aluminium, stali nierdzewnej i innych. Technika ta ma jedną podstawową zaletę: nie wymaga wcześniejszego czyszczenia materiału. Dobrze radzi sobie nawet z powierzchniami zabrudzonymi, pomalowanymi czy zardzewiałymi. Przecinarki plazmowe potrzebują jednak dobrego kontaktu przewodu elektrycznego z elementami ciętymi. Wykorzystywane są do cięcia blach, rur, kształtowników czy siatek. Modele ręczne pozwalają na cięcie blachy o grubości do 75 mm. System bardziej zaawansowane radzą sobie z grubością nawet do 150 mm. Przecinarki plazmowe znajdziemy w specjalistycznych sklepach ze sprzętem spawalniczym, takich jak sklep internetowy spawaj.eu.
Najważniejsze cechy dobrej przecinarki plazmowej
Przecinarki plazmowe powinny być przede wszystkim urządzeniami funkcjonalnymi. W tym przypadku znaczenie ma z całą pewnością maksymalny prąd cięcia, a więc amperaż. Informuje on bowiem o tym, jak gruby materiał i z jaką prędkością daną przecinarką można ciąć. Zwykle jest to od 20 do 70 A. Mocniejsze urządzenia mają amperaż rzędu 100-200 A. Istotna jest też maksymalna grubość cięcia, którą określa się w dwóch wartościach: dla cięcia jakościowego i rozdzielającego. Warto też zwrócić uwagę na cykl pracy przecinarki plazmowej, który określa procentowy udział czasu pracy i odpoczynku urządzenia w odcinku 10-minutowym.
Różnica między przecinarkami amatorskimi a profesjonalnymi
Przerwy zawsze są konieczne, bo przecinarka musi ostygnąć. Urządzenie wyłącza się wówczas, gdy osiąga pewien próg temperaturowy. Do profesjonalnego zastosowania przeznaczone są modele, które pracują w cyklu 25-35%. Te o sprawności 60-100% wolno się przegrzewają i przystosowane są nawet do bardzo intensywnej eksploatacji. Ponadto dobrej klasy przecinarki plazmowe posiadają gniazda EURO oraz filtro-reduktory powietrza. Oczyszczają one sprężone powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń, a przy okazji utrzymują stałą wartość ciśnienia. Nowoczesne przecinarki posiadają wbudowane manometry pozwalające na kontrolowanie w czasie cięcia ciśnienia powietrza. Wykorzystywane są one w profesjonalnych warsztatach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana