Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie podnośników koszowych

Podnośniki koszowe to urządzenia dźwigniowe zaliczane do kategorii ruchomych podestów przejezdnych. Służą do przemieszczania osób na stanowiska robocze na wysokościach. Czynności wykonuje się z powierzchni roboczej kosza, zamontowanej na końcu hydraulicznego ramienia. Spektrum zastosowań tych urządzeń jest bardzo szerokie. W jaki sposób można je wykorzystywać?
Gdzie wykorzystuje się podnośniki koszowe?
Podnośniki koszowe to maszyny o szerokim spektrum zastosowań. W zasadzie trudno wyobrazić sobie bez nich wykonywanie jakichkolwiek czynności wysokościowych. Są wykorzystywane do realizacji prac remontowych, wykończeniowych i montażowych. Można je traktować jako alternatywną opcję dla rusztowań i drabin. Od tymczasowych konstrukcji stalowych różnią się tym, że są mobilne.
Pojazdy podnośnikowe koszowe stosuje się między innymi podczas:
- wykonywania elewacji budynków,
- zakładania instalacji elektrycznych i wentylacyjnych,
- czyszczenia okien,
- stawiania sygnalizacji świetlnej i latarni ulicznych,
- montowania anten telewizyjnych i radiowych,
- zakładania dekoracji sezonowych (np. świątecznych),
- prac dekarskich i blacharskich,
- odśnieżania dachów,
- instalowania reklam wielkoformatowych,
- realizowania produkcji filmowych w plenerze,
- udzielania pomocy (straż pożarna).
Jak widać, sposobów wykorzystania podnośników koszowych jest naprawdę sporo. Te urządzenia wyróżniają się między innymi tym, że nadają się do pracy w trudnych warunkach, a także na nierównym terenie i mało stabilnym gruncie.
Typy podnośników koszowych
Konstrukcja podnośnika koszowego może być teleskopowa, przegubowa lub nożycowa. Pierwszy typ podnośników zbudowany jest z członów, które płynnie się w siebie wsuwają.
W efekcie, po złożeniu członów, ruchomy podest ma mniejsze gabaryty, przez co jest kompaktowy.
Podnośniki przegubowe mają spory zakres wykonywania manewrów i duży zasięg roboczy. Idealnie sprawdzają się w lokalizacjach o utrudnionym dostępie.
Ostatni typ podnośników bazuje na krzyżujących się ze sobą ramionach, które unoszą kosz w czasie prostowania. Są one bardzo stabilne i czasem wykorzystuje się je także we wnętrzach obiektów.
Podnośniki koszowe klasyfikuje się ponadto w oparciu o specyfikę budowy lub o sposób przemieszczania się. Tak więc przejezdne podesty ruchome z zamontowanym ramieniu koszem mogą być montowane na samochodach albo przyczepach lub poruszają się samodzielnie.
Czy warto wynajmować podnośniki?
Omówiliśmy już zastosowanie urządzeń. Wiadomo, że mogą z nich korzystać przedstawiciele branży energetycznej, budowlanej, elektrycznej, klimatyzacyjno-wentylacyjnej, a nawet filmowej. Pora odpowiedzieć na pytanie czy opłacalny jest wynajem podnośników koszowych. Jak przekonuje ekspert z firmy RENT-LIFT: „Czasowa eksploatacja podnośnika koszowego to potrzeba, którą można spełnić, wynajmując podnośnik koszowy z doświadczonym operatorem”.
Okazuje się, że taka forma wykorzystywania tych funkcjonalnych maszyn jest bardzo rekomendowana. W ten sposób można znacznie usprawnić codzienną pracę zawodową bez ponoszenia zbyt dużych jednorazowych kosztów zakupu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana