Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady wyceny środków trwałych przedsiębiorstwa

Kiedy należy wycenić wartość firmy
Wbrew pozorom sytuacji, w których dokonuje się wyceny, jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Pierwszym, najbardziej jaskrawym przykładem jest na pewno upadłość przedsiębiorstwa. W takim przypadku rzeczoznawca określi dokładnie wartość środków trwałych, co pozwoli na późniejszą licytację i odzyskanie długów przez pożyczkodawców. Kolejną okolicznością jest restrukturyzacja lub prywatyzacja działalności gospodarczej. Dokonanie gruntownych zmian w firmie lub wprowadzenie jej na rynek wymaga bowiem rzetelnej i drobiazgowej wiedzy o stanie finansów. Analogiczną sytuacją jest fuzja przedsiębiorstw lub przejęcie przez konkurencję. Wycenę należy także wykonać przy zmianie formy prawnej działalności firmy, na przykład przy przekształceniu w spółkę. To także dobry sposób na sprawdzenie, jakie wyniki finansowe osiąga prowadzona działalność. Firma Taksator z Częstochowy oferuje pomoc we wszystkich powyższych sytuacjach, a jej długoletnia działalność na rynku oraz doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych jest gwarancją profesjonalnego przeprowadzenia wyceny.Jak dokonuje się wyceny?
Istnieje kilka sposobów realizacji wyceny firmy, a ich zastosowanie regulują przepisy prawa oraz Standardy Zawodowe Rzeczoznawców Majątkowych. Wśród nich należy wymienić metody dochodowe, majątkowe, porównawcze oraz mieszane. Powszechnie, za najlepsze i najbardziej precyzyjne, uważa się metody dochodowe, ponieważ pozwalają one na wycenę przyszłych nadwyżek finansowych, które będą wygenerowane przez przedsiębiorstwo. Historycznie, do najbardziej rozpowszechnionych sposobów wyceny należy zaliczyć metody majątkowe, które porównują różnicę między aktywami a pasywami majątku firmy. Wśród nich wyróżnia się podejście księgowe, odtworzeniowe oraz likwidacyjne. Wycena firmy może być także zrealizowana przy użyciu metody porównawczej, polegającej na doborze odpowiedniego wskaźnika oraz innych, podobnych przedsiębiorstw, dla których znane są określone wartości rynkowe. Metody mieszane łączą różne elementy wszystkich powyższych technik. Jak widać, dobór odpowiedniego sposobu dokonania wyceny środków trwałych przedsiębiorstwa to niełatwe zadanie, które najlepiej powierzyć specjalistom z odpowiednim doświadczeniem. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana