Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady montażu rusztowań fasadowych

Spis treści
- Działania i potrzebne dokumenty
- Jak montujemy rusztowanie w praktyce?
- Zasady kotwienia rusztowań fasadowych
O zasadach montażu rusztowań fasadowych możemy mówić w kontekście działań i potrzebnych dokumentów oraz w kontekście kolejnych kroków w praktyce, które wykonujemy podczas montażu. W naszym artykule przyjrzymy się, jakie dokumenty potrzebne są przy kolejnych etapach prac z rusztowaniami, omówimy w uproszczony sposób, jak montuje się rusztowanie systemowe krok po kroku i przyjrzymy się podstawowym zasadom dotyczącym kotwienia rusztowań fasadowych.
Działania i potrzebne dokumenty
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde działania związane z rusztowaniami należy odpowiednio dokumentować zgodnie ze schematem:
- Określenie postaci geometrycznej rusztowania, projekt – dokumentacja producenta lub obliczenia statycznych.
- Montaż rusztowania – instrukcja montażu.
- Odbiór techniczny i przekazanie rusztowania do eksploatacji – protokół odbioru rusztowania.
- Eksploatacja rusztowania – instrukcja eksploatacji rusztowania, opcjonalnie protokoły pokontrolne.
- Odbiór rusztowania i przekazanie do demontażu – protokół przekazania rusztowania do demontażu.
- Demontaż rusztowania – instrukcja demontażu rusztowania.
- Kontrola techniczna zdemontowanych elementów rusztowania – protokół pokontrolny.
Jak montujemy rusztowanie w praktyce?
O tym, jak ogólnie montujemy rusztowanie fasadowe w praktyce, opowiadają nam przedstawiciele firmy Ledwon Rusztowania z Zabrza. Rozpoczynamy od rozstawienia podstawek śrubowych i montażu nakładek na nie. Kolejny etap to założenie stężenia poziomego (między nakładkami), dalej montaż ram na podstawki z nakładkami. Gdy po przeciwległych stronach stężenia poziomego mamy już dwie ramy, montujemy stężenie ukośne pierwszego pola, dalej podest. Analogicznie postępujemy z kolejnymi częściami aż do pozyskania kompletnego pierwszego poziomu rusztowania systemowego. Montujemy pion komunikacyjny, poziomujemy rusztowanie, a następnie rozpoczynamy montaż drugiej kondygnacji – tu już z poręczami, często też deskami burtowymi itd.
Zasady kotwienia rusztowań fasadowych
Jest kilka ważnych zasad dotyczących kotwienia rusztowań fasadowych, których bezwzględnie należy przestrzegać. Rusztowania należy kotwić do ścian budynku w sposób zapewniający statyczność i sztywność konstrukcji oraz umożliwiający przeniesienie sił zewnętrznych. Ogólne zasady kotwienia rusztowania fasadowego mówią, że:
- wielkość siły odrywającej rusztowanie (prostopadłej do ściany) – na jedną kotew to 2,5 kN,
- kotwienie bezwzględnie należy rozpoczynać od drugiego poziomu rusztowania,
- zakotwienia należy umieszczać symetrycznie na całej powierzchni rusztowania, przy czym odległość w poziomie nie powinna przekraczać 4-5 m, a w pionie 4-6 m,
- zgodnie z powyższym na każde 16 - 30 m2 rusztowania przypadać musi przynajmniej jedno zakotwienie,
- każdy rząd kotew kończy się na brzegach rusztowania, a ciąg komunikacyjny w danym rzędzie kotew należy zakotwić po obu stronach stron.
Te zasady to podstawa działania firm zajmujących się wynajmem rusztowań z montażem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana